Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Manos_R 10/9/2021, 21:50

Τα Lidl πάντως κατά καιρούς βγάζουν ωραίες συρταρίερες αποθήκευσης στα 9,99! Αν δεν κάνω λάθος τις είχε και την περασμένη εβδομάδα!
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Papen2005 13/9/2021, 22:42

Να σας πω την αλήθεια μου, εγώ μικρός δεν ταξινομούσα τα lego μου. Τα άπλωνα σε ένα σεντόνι και μόλις τελείωνα το χτίσιμο το σεντόνι το έκανα σάκο ''του Άγιου Βασίλη'' και το έβαζα στην πλάτη μου και προσπαθούσα να μιμηθώ το χαρακτηριστικό ''ΧΩΧΩΧΩΧΩ''. Όταν ήθελα να ξαναχτίσω το μόνο που έκανα ήταν να ανοίγω τον λεγκοσάκο μου και να χτίζω με την φαντασία μου!!!
Papen2005
Papen2005
Legoμάστορας
Legoμάστορας

Posts : 23
Τουβλάκια : 0
Join date : 30/07/2021
Location : Εύοσμος Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Manos_R 14/9/2021, 21:20

Λίγο πολύ μικροί όλοι το ίδιο κάναμε ή μπορεί να είχαμε ένα mega κουτί για παιχνίδια οπότε τα χύμα Legoτουβλάκια έμπαιναν εκεί. Τώρα όμως που οι ποσότητες μεγαλώνουν και τα κομμάτια αυξάνονται βοηθάει η τακτοποίησή τους!
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Papen2005 14/9/2021, 21:52

Πλέον τα lego τα έχω ταξινομήσει ανά χρώμα και τα βάζω μέσα σε κουτιά παπουτσιών και έτσι εξοικονομώ και χώρο!
Papen2005
Papen2005
Legoμάστορας
Legoμάστορας

Posts : 23
Τουβλάκια : 0
Join date : 30/07/2021
Location : Εύοσμος Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από paintballman 15/9/2021, 08:56

Papen2005 έγραψε:Πλέον τα lego τα έχω ταξινομήσει ανά χρώμα και τα βάζω μέσα σε κουτιά παπουτσιών και έτσι εξοικονομώ και χώρο!  

Σε αυτή τη διάταξη (που την χρησιμοποιώ και γω αλλα με μεγάλα πλαστικά κουτιά 50-60 λίτρων) έχω μέσα μιρκρότερα κουτιά και σακουλάκια ώστε λίγο λίγο να τακτοποιώ και ανα είδος στο χρώμα
paintballman
paintballman
Καλλιτέχνης των LEGO
Καλλιτέχνης των LEGO

Posts : 72
Τουβλάκια : 0
Join date : 30/06/2015
Location : Κατερίνη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Patgeo 15/9/2021, 10:40

Papen2005 έγραψε:Να σας πω την αλήθεια μου, εγώ μικρός δεν ταξινομούσα τα lego μου. Τα άπλωνα σε ένα σεντόνι και μόλις τελείωνα το χτίσιμο το σεντόνι το έκανα σάκο ''του Άγιου Βασίλη'' και το έβαζα στην πλάτη μου και προσπαθούσα να μιμηθώ το χαρακτηριστικό ''ΧΩΧΩΧΩΧΩ''. Όταν ήθελα να ξαναχτίσω το μόνο που έκανα ήταν να ανοίγω τον λεγκοσάκο μου και να χτίζω με την φαντασία μου!!!

Μια από τα ίδια Κώστα, χωρίς όμως τον χαρακτηριστικό ήχο... Smile

Γενικότερα, όπως είπε και ο Μάνος, μέχρι κάποια στιγμή (ηλικία)/ποσότητα κομματιών, αυτό το πράγμα ήταν θεμιτό! Όμως από την στιγμή που ο όγκος αρχίζει και αυξάνεται κατά πολύ, πρέπει να είμαστε όσο το δυνατός ποιό ευέλικτοι ώστε να μην χάνουμε χρόνο ψάχνοντας κάθε φορά το συγκεκριμένο μικρό κομματάκι που θέλουμε για μια κατασκευή (όχι πως κάτι τέτοιο δεν παύει να συμβαίνει όσο καλά και να τα έχουμε χωρίσει Laughing Laughing Laughing ).

Πάντα θα υπάρχει καλύτερος τρόπος ταξινόμησης, και πάντα θα βαριόμαστε να συμμαζέψουμε/διαχωρίσουμε τα κομμάτια μετά την διάλυση της κατασκευής μας, οπότε πάλι καταλήγουμε με χύμα κομμάτια σε μεγάλα κουτιά κ.ο.κ.! True Story! Razz Razz Razz
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7529
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Mind the Βrick 15/9/2021, 11:00

Καθε φορα που κανω αυτη την δουλεια ολο και τα ξεχωριζω... και τελικα ανα χρωμα δνε βολευει και τοσο...
Φυσικα ειναι αδυνατο να εχεις κουτια για καθε κωδικο αλλα θελω να δω πως θα καταληξω!!!
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Patgeo 17/9/2021, 09:57

Mind the Βrick έγραψε:Καθε φορα που κανω αυτη την δουλεια ολο και τα ξεχωριζω... και τελικα ανα χρωμα δνε βολευει και τοσο...
Φυσικα ειναι αδυνατο να εχεις κουτια για καθε κωδικο αλλα θελω να δω πως θα καταληξω!!!

Ισχύει αυτό που λες Μαρία! Κάθε φορά που αγοράζουμε νέα κομμάτια σε μέγεθος, πρέπει να αναθεωρούμε εκ νέου τον όλο σχεδιασμό...

Εμένα, σε πολλά κομμάτια, βολεύουν οι λεγόμενες "ταμπακιέρες", και σε άλλα, τα μεγαλύτερα κουτιά.

Είναι το πως θα σου κάτσει! Wink
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7529
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης