Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από mballas 10/9/2018, 23:34

sbujam έγραψε:Παιδιά μετά από αρκετό ψάξιμο, βρήκα έναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ οδηγό για τακτοποίηση/ταξινόμηση/αποθήκευση lego, με παραδείγματα, διαγράμματα, φωτογραφίες, σχετικά προϊόντα, κλπ. Δίνει μέχρι και έτοιμες εικόνες των parts για να εκτυπώσετε αυτοκόλλητα για τα συρταράκια (μόνο για εκτυπωτές Brother)

Οι περισσότεροι θα τον ξέρετε ήδη, αλλά τον αφήνω εδώ και για 'ιστορικούς' λόγους: http://brickarchitect.com/guide/

Αυτή η οργάνωση του brick architect με είχε εντυπωσιάσει κι εμένα! Το πήγα και ένα βήμα παραπέρα και σκεφτόμουν ακόμα μήπως πάρω και αυτό το εκτυπωτακι της brother το PT-P700 το οποίο το έχει σε που καλή τιμή το αγγλικό Amazon...

Θοδωρή, πες μας όταν καταλήξεις...

mballas
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 442
Τουβλάκια : 18
Join date : 06/02/2017
Age : 56

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από vgang 11/9/2018, 00:18

Και εγώ οπαδός της Stanley και σκέφτομαι και το label printer. Οποίος το πάρει ας μας πει εντυπώσεις!

vgang
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 373
Τουβλάκια : 7
Join date : 11/09/2017
Location : Cyprus

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από TeD 11/9/2018, 09:11

mballas έγραψε:
Αυτή η οργάνωση του brick architect με είχε εντυπωσιάσει κι εμένα! Το πήγα και ένα βήμα παραπέρα και σκεφτόμουν ακόμα μήπως πάρω και αυτό το εκτυπωτακι της brother το PT-P700 το οποίο το έχει σε που καλή τιμή το αγγλικό Amazon...
Λοιπόν, για το εκτυπωτάκι, το έψαξα και το 'p-touch' software (για την επεξεργασία/εκτύπωση των .lbx αρχείων) υποστηρίζεται και από άλλα, πιο οικονομικά μοντέλα της brother που είναι διαθέσιμα στην ελληνική αγορά όπως το QL-700/QL-800 (54€/62€ αντίστοιχα). Και τα δύο προφανώς τυπώνουν ετικέτες σε αυτοκόλλητη ταινία 1/2" (κωδικός DK-2214), όπως αυτές που σχεδίασε ο brick architect.

mballas έγραψε:
Θοδωρή, πες μας όταν καταλήξεις...
Θα πάω να δω από κοντά σε διάφορα καταστήματα, αλλά τελικά τείνω σε λύση ...stanley (ή tactix) που έχουν και συρταράκια και ταμπακιέρες (και θα κάνω τους υπολογισμούς).
Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι ότι δεν το πήρε καλά το έτερον ήμισυ και θα χρειαστούν εντατικές διαπραγματεύσεις για να πιάσω τόσο χώρο στον τοίχο... (υπάρχει πάντα και η εναλλακτική του πατρικού μου, στο οποίο υπάρχει αρκετός χώρος, αλλά έτσι θα είμαι μακριά από τα τουβλάκια μου...). Όπως και να'χει δεν είναι κάτι που θα γίνει άμεσα, μάλλον από την νέα χρονιά. Τώρα απλά κάνω τον προγραμματισμό!

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και την βοήθεια!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την sbujam στις 11/9/2018, 12:58, 3 φορές συνολικά

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Insect11
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Patgeo 11/9/2018, 12:21

Με το καλό! Εύχομαι στο τέλος να πάνε όλα καλά και να καταφέρεις να συμμαζέψεις την συλλογή σου, κατά τρόπο που να σε βοηθάει!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από TeD 17/9/2018, 10:52

Για όποιον/α ενδιαφέρεται, από την Πέμπτη 20/9

Αποθηκευτικός χώρος 'από τα lidl' Smile
Σε δύο μορφές: Με ανοιχτά και κλειστά συρταράκια.
Άγνωστη ποιότητα, το παίρνετε τώρα και ...δεν το ξαναβρίσκετε ποτέ και πουθενά, αλλά ...9.99€ οι 33 θήκες (και περιλαμβάνει και 32 διαχωριστικά για να χωριστούν παραπάνω οι θήκες)!

Γενικά φαίνεται με στενότερο βάθος από τα Stanley, οπότε, με τα πολλά διαχωριστικά, ίσως είναι ιδανικό για λίγα/σπάνια/μικρά parts που θέλει κάποιος να τα έχει όμορφα χωρισμένα.

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Insect11
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Patgeo 17/9/2018, 16:57

Το είδα και εγώ και το ψήνω, μιας και η τιμή είναι πολύ καλή!

Σίγουρα, δεν ξέρεις αν θα το ξαναβρείς ποτέ για να το επεκτείνεις, αλλά δεν πειράζει. Εύχομαι να είναι βολικό! Θα το δω σίγουρα από κοντά πριν το αγοράσω!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Gunman 17/9/2018, 17:41

Συρταριέρες Poker, δεν τις αλλάζω Smile

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 44739583141_0832801f7a_b

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 21139776214_75ebde72fc_o
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25173931585_0ac8babac5_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 31270308952_256cc40e5e_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25080547851_fbe5e91d19_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24987877289_b4fcde50df_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Kurtz 17/9/2018, 18:40

Γιώργο, τα διαχωριστικά στα συρταράκια είναι απο χαρτόνι?
Kurtz
Kurtz
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 473
Τουβλάκια : 22
Join date : 06/06/2017
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Gunman 17/9/2018, 18:54

Ναι έφτιαξα μερικά και εγώ, γιατί τα μανισια δεν μου φτάνουν και δεν βρήκα να πουλάνε χωριστά

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 21139776214_75ebde72fc_o
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25173931585_0ac8babac5_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 31270308952_256cc40e5e_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25080547851_fbe5e91d19_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24987877289_b4fcde50df_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από TeD 17/9/2018, 22:03

@gunman: Εννοείται ότι μου έπεσε το σαγόνι Γιώργο... Χωρισμός by element! Φαντάζομαι βλέπουμε το 1/20 από τα συρταράκια σου! Αναρωτιέμαι πως βγάζεις άκρη τι είναι που! Οι Poker, δυνατές, αλλά κομματάκι 'τσιμπημένες' (επαγγελματικό εργαλείο γαρ...)

@patgeo: Εννοείται ότι θέλει να τα δούμε από κοντά και να τα 'πιάσουμε'. Μου αρέσει που το κάτω συρτάρι είναι μεγάλο (πχ για μεγάλα bricks ή/και σακουλάκια). Πρέπει να δούμε αν τα συρταράκια έχουν καλό στοπ όταν τα τραβάς. Με προβληματίζει ότι ακόμα και να μας αρέσουν πολύ, ότι δεν θα μπορούμε να πάρουμε πχ 10 τεμάχια... (δεν φέρνουν πολλά τεμάχια σε κάθε κατάστημα και πολλές φορές εξαντλούνται από το πρωί)

[Επίσης όσο το ψάχνω, μάλλον με κερδίζουν οι Stanley γιατί και σχετικά καλό VFM έχουν, και καλές κριτικές (και μέσα από το forum) και θα υπάρχουν και σε 2 χρόνια αν χρειαστούμε επέκταση.]

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Insect11
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Gunman 18/9/2018, 00:17

Καλό θα ήταν ότι και να πάρεις να έχει Crystal clear τζαμακια και όχι θαμπά.
Τα θαμπα απλά τα απεχθανομαι προσωπικά xd

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 21139776214_75ebde72fc_o
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25173931585_0ac8babac5_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 31270308952_256cc40e5e_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25080547851_fbe5e91d19_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24987877289_b4fcde50df_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Manos_R 18/9/2018, 00:33

Το δωμάτιο του Gunman τα σπάει.-
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Patgeo 18/9/2018, 12:16

sbujam έγραψε:@patgeo: Εννοείται ότι θέλει να τα δούμε από κοντά και να τα 'πιάσουμε'. Μου αρέσει που το κάτω συρτάρι είναι μεγάλο (πχ για μεγάλα bricks ή/και σακουλάκια). Πρέπει να δούμε αν τα συρταράκια έχουν καλό στοπ όταν τα τραβάς. Με προβληματίζει ότι ακόμα και να μας αρέσουν πολύ, ότι δεν θα μπορούμε να πάρουμε πχ 10 τεμάχια... (δεν φέρνουν πολλά τεμάχια σε κάθε κατάστημα και πολλές φορές εξαντλούνται από το πρωί)

[Επίσης όσο το ψάχνω, μάλλον με κερδίζουν οι Stanley γιατί και σχετικά καλό VFM έχουν, και καλές κριτικές (και μέσα από το forum) και θα υπάρχουν και σε 2 χρόνια αν χρειαστούμε επέκταση.]

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Τα συγκεκριμένα, είναι κατά κάποιον τρόπο μια οικονομική λύση "ανάγκης" μέχρι να βολέψει κάτι καλύτερο.

Εγώ για παράδειγμα έχω πολλά κουτάκια τύπου εργαλειοθήκη, και με κάτι τέτοιες συρταριέρες θα εξοικονομήσω αρκετό χώρο. Επίσης, αυτό που αναφέρει ο Γιώργος (Gunman) για την καθαρότητα της πρόσοψης κάθε συρταριού, είναι καθοριστικής σημασίας μιας και έτσι μπορείς εύκολα να αναγνωρίζεις τι έχεις μέσα στο καθένα, σε περίπτωση πάντα που δεν υπάρχει η δυνατότητα μιας ετικέτας ή κάποιας άλλης λύση εύκολης ταξινόμησης.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από lolart 21/9/2018, 09:44

@sbujam, εάν θέλεις επεκτάσιμη λύση, η βέλτιστη επιλογή σου είναι οι Stanley, γιατί έχεις τις μεγαλύτερες πιθανότητες να συνεχίσεις να τις βρίσκεις διαθέσιμες στην αγορά για τα επόμενα χρόνια.

Πρόσεχε, όμως: οι προτεινόμενες συρταριέρες τοίχου, τόσο της Stanley όσο και αυτές που έχει ο @Drake, δεν κλείνουν στεγανά και τα κομμάτια σκονίζονται. Μετά από μερικούς μήνες, θα έχουν πάνω τους τη λεπτή μαύρη κρούστα που επικάθεται και θα πρέπει να τα καθαρίζεις πριν τα χρησιμοποιήσεις.

Σχετικά με τα διαφανή συρτάρια που αρέσουν στον @Gunman: βολεύουν εξαιρετικά στο να βλέπεις τι έχεις αλλά, εκτός από εμάς, τα κομμάτια τα βλέπει και το... φως, με αποτέλεσμα να κιτρινίζουν μετά από λίγους μήνες!!! affraid Το έχω πάθει και με άσπρα κομμάτια και με light bluish grey. Ειδικά τα άσπρα, τα κλαίω. Μου αχρηστεύτηκε ένας σκασμός κομμάτια, πριν προλάβω καν να τα χρησιμοποιήσω.

@Drake, τις συγκεκριμένες συρταριέρες τις έχω βρει σε αρκετά μαγαζιά, κυρίως εργαλείων και ηλεκτρονικών, σε διαφορετικές τιμές. Τις εισάγουνε από Κίνα και τις πουλάνε όσο θέλει ο καθένας. Το καλό είναι ότι μπορείς να τις βρεις στην εγχώρια αγορά. Το κακό είναι ότι πρέπει να ψάξεις αρκετά, για να τις βρεις σε λογική τιμή. "Αξιοπρεπείς" τιμές βρήκα στο acdcshop.gr.

Η πιο προστατευτική μέθοδος αποθήκευσης είναι - μακράν - οι ταμπακιέρες, γιατί κλείνουν τη σκόνη έξω. Είναι εξαιρετικές και οι Tactix και οι Stanley (ειδικά οι Fatmax), οπότε έχεις επιλογές, ανάλογα με το σχήμα και το μέγεθος που σε εξυπηρετεί. Για να έχεις άμεση πρόσβαση στα κομμάτια σου, προτείνω να μην τις στοιβάξεις τη μία επάνω στην άλλη, αλλά να τις στοιχίσεις όρθιες τη μία δίπλα στην άλλη, ή να κάτσεις να φτιάξεις (ή παραγγείλεις) μια ειδική κατασκευή σαν αυτή που έφτιαξα εγώ, για να μπορώ να τις ανοίγω χωρίς να τις βγάζω από τη θέση τους (δες φωτό).

Πάγκος εργασίες με συρταριέρες 10 Stanley + 3 Raaco + συρταριέρες σαν του @Drake πάνω από τις Raaco και ανάμεσα από τις Stanley:

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Bench_10

Στον τοίχο, έχω στηρίξει μερικά σκαφάκια 1-94-746 με συρταρωτό καπάκι της Stanley, από τη σειρά Fatmax. Και σ' αυτά τα σκαφάκια περνάει μέσα η λεπτή μαυρίλα.



Ο πάγκος πατάει επάνω σε 2 ειδικές κατασκευές για συρταρωτή πρόσβαση στις ταμπακιέρες Stanley. Αυτές δεν υπάρχουν έτοιμες. Τις φτιάχνεις μόνος σου.

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Sorter10

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Sorter11

Εάν δε θέλεις να μπλέξεις με τέτοιες κατασκευές - μανούρες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια απλή ραφιέρα για να τοποθετείς τις ταμπακιέρες όρθιες επάνω της, τη μία δίπλα στην άλλη. Θα έχεις άμεση πρόσβαση στις ταμπακιέρες μεν, αλλά απαιτεί έξτρα χώρο για να τις τοποθετείς επάνω και να τις ανοίγεις δε. Εγώ, επειδή δεν είχα τέτοιο χώρο, αναγκάστηκα να καταφύγω στις συρταριέρες-πατέντα.

Οι βολικότερες ταμπακιέρες για σωστή δουλειά, είναι οι Stanley 1-93-293, γιατί χωράνε μπόλικα κομμάτια ανά θέση και γιατί μπορείς να παίρνεις μόνο τις επιθυμητές θέσεις δίπλα σου (και όχι ολόκληρη την ταμπακιέρα), την ώρα της κατασκευής.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την lolart στις 21/9/2018, 23:10, 1 φορά

_________________
ΛΟΛΑμένος καλλιτέχνης!
lolart
lolart
Διαγαλαξιακός legoπιλότος
Διαγαλαξιακός legoπιλότος

Posts : 333
Τουβλάκια : 50
Join date : 14/10/2015
Age : 53
Location : Παντού, όπου υπάρχει LEGO.

https://www.spirogero.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από TeD 21/9/2018, 11:34

ΟΥΑΟΥ! Απίστευτη παρουσίαση/ανάλυση και βλέπω υπάρχει πολύ μεράκι. Μας έδωσες πολύ υλικό για homework και εμπλούτισες αρκετά αυτό το thread!

Τις stanley πήγα τις είδα από κοντά σε μαγαζί, όντως έχουν τα θέματά τους (σχετικά μεγάλα κενά επάνω από το συρταράκι -> σκόνη όπως λες / αν και έχουν θέση για διαχωριστικά, τα διαχωριστικά δεν υπάρχουν προς πώληση / τα συρταράκια δεν 'ασφαλίζουν' στο κλείσιμο κλπ). Θέλω να δω και σε μαγαζιά που πουλάνε ηλεκτρονικά μήπως και πετύχω κάτι καλό. Στο lidl δεν πρόλαβα να πάω, αν καταφέρω σήμερα (και αν έχουν μείνει)...

Θα επανέλθω με επιπλέον σχόλια.
UPDATE: Πήγα σε 2 lidl, και βρήκα ΜΙΑ με τα πολλά συρταράκια, ανοιχτή συσκευασία. Δεν μου άρεσε καθόλου. Συνολικά μικρή διάσταση, μικρό βάθος, πλαστικό της πλάκας, και 'λοκάρουν' στο πάνω ράφι όταν πας να τα ανοίξεις, ενώ όταν τα τραβήξεις εντελώς δεν έχουν στοπ και φεύγουν με την μία. Αν είναι να μαζεύω συνέχεια κομμάτια από το πάτωμα, να μου λείπει. Προσωπικά, ούτε για 5€ δεν θα τα έπαιρνα.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου @lolart!

ps1. Αυτό με το κιτρίνισμα δεν το είχα σκεφτεί καθόλου και δεν θα το πίστευα για Lego... Σκέφτομαι μάλιστα να πάρω κάποια στιγμή το Apollo Saturn V (21309) και να το κρατήσω στημένο σε ραφιέρα ΙΚΕΑ, αλλά μάλλον θα κιτρινίσει με τους μήνες;
ps2. Καλά τόσες συρταριέρες ΜΟΝΟ για λευκά κομμάτια; (οι ταμπακιέρες βλέπω έχουν τα χρώματα). Πόσο χώρο-συρταριέρες θα χρειαστώ για να ταξινομήσω (έστω κάποια) από τα 17000 κομμάτια μου; (προφανώς ανά part και όχι ανά element). Απογοητεύομαι Sad


Έχει επεξεργασθεί από τον/την sbujam στις 21/9/2018, 22:36, 4 φορές συνολικά

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Insect11
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Patgeo 21/9/2018, 13:30

sbujam έγραψε:ps2. Καλά τόσες συρταριέρες ΜΟΝΟ για λευκά κομμάτια; (οι ταμπακιέρες βλέπω έχουν τα χρώματα). Πόσο χώρο-συρταριέρες θα χρειαστώ για να ταξινομήσω (έστω κάποια) από τα 17000 κομμάτια μου; (προφανώς ανά part και όχι ανά element). Απογοητεύομαι Sad

Δεν χρειάζεται απογοήτευση. Έτσι και αλλιώς, ο Σπύρος και ο Γιώργος είναι σε άλλο επίπεδο που πολλοί από εμάς δύσκολα θα φτάσουμε (κυρίως από θέμα οργάνωσης, μιας και σε αριθμό κομματιών δεν το νομίζω να συμβεί ποτέ).

Σχετικά με τον χώρο, εγώ έχω και κάτι μικρές ταμπακέρες από το practiker ή τα ΙΚΕΑ (αξίας μέχρι €6), για σχετικά μικρό αριθμό κομματιών, που έχουν 16 θήκες (επί το πλείστον) και βολεύουν σε μεγάλο βαθμό.

Να ξέρεις πάντως ότι βολικά είναι και τα μικρά κουπάκια τυριού ή από γιαούρτι του κιλού, αν θέλεις κάτι προσωρινό, και βολεύει στο ότι μπορούν να στοιβαχτούν η μία πάνω στην άλλη.

Η κάθε επιλογή πάντως, είναι ανάλογη του χώρου και τον χρημάτων που μπορούν να διατεθούν σε κάθε χρονική στιγμή.

ps πήγα και πήρα από αυτές του lidl (μια και μια). Έχουν κάποια θεματάκια, αλλά για το κόστος τους €10, είναι μια αρκετά καλή επιλογή. Σίγουρα, οι Stanley είναι και καλύτερες και επεκτάσιμες.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Gunman 21/9/2018, 22:09

lolart έγραψε:@sbujam, εάν θέλεις επεκτάσιμη λύση, η βέλτιστη επιλογή σου είναι οι Stanley, γιατί έχεις τις μεγαλύτερες πιθανότητες να συνεχίσεις να τις βρίσκεις διαθέσιμες στην αγορά για τα επόμενα χρόνια.

Η poker είναι Ιταλική εταιρία αν θυμάμαι καλά, και παλαιότερα τις δούλευαν και τα praktiker, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα να κλείσουν, αλλά ακόμα και με αυτό το ενδεχόμενο, κάποιος θα πρέπει να κοιτάει τώρα τί είναι το καλύτερο και διαλέγει, δεν συμβιβάζεται με κάτι υποδεέστερο γιατί παίζει να κλείσει η εταιρία και αν κάτι είναι καλό από την άλλη, δύσκολα να κλείσει η εταιρία του πιστεύω.
Στην τελική άντε να στοιβιάξεις δύο συρταριέρες, αν κλείσει η εταιρία, οι διπλανές συρταριέρες μπορεί να είναι από άλλη εταιρία, δεν πειράζει.

lolart έγραψε:Πρόσεχε, όμως: οι προτεινόμενες συρταριέρες τοίχου, τόσο της Stanley όσο και αυτές που έχει ο @Drake, δεν κλείνουν στεγανά και τα κομμάτια σκονίζονται. Μετά από μερικούς μήνες, θα έχουν πάνω τους τη λεπτή μαύρη κρούστα που επικάθεται και θα πρέπει να τα καθαρίζεις πριν τα χρησιμοποιήσεις.

Τον φοβίζεις, χωρίς λόγο, το μόνο πρόβλημα που υπάρχει αντικειμενικά είναι στα άσπρα κομμάτια που φαίνεται, και αυτό δεν σου τρώει χρόνο, γιατί την ώρα που πας να κουμπώσεις το κομμάτι ταυτόχρονα το τρίβεις λίγο με τα δάχτυλα για να φύγουν τα χοντρά που φαίνονται.
Τίποτα δεν κλείνει στεγανά, οι ταμπακιέρες είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα σε αυτό το θέμα, αλλά και πάλι δεν μπορείς να έχεις άμεση οπτική επαφή με τα περιεχόμενά τους, οπότε αργείς να ψάχνεις τα element και αργείς στο άνοιξε κλείσε των καπακιών = πολύ extra χρόνος χωρίς λόγο.



lolart έγραψε:Σχετικά με τα διαφανή συρτάρια που αρέσουν στον @Gunman: βολεύουν εξαιρετικά στο να βλέπεις τι έχεις αλλά, εκτός από εμάς, τα κομμάτια τα βλέπει και το... φως, με αποτέλεσμα να κιτρινίζουν μετά από λίγους μήνες!!! affraid Το έχω πάθει και με άσπρα κομμάτια και με light bluish grey. Ειδικά τα άσπρα, τα κλαίω. Μου αχρηστεύτηκε ένας σκασμός κομμάτια, πριν προλάβω καν να τα χρησιμοποιήσω.

Όσοι mocάρουν, ξέρουν ότι τα crystal clear συρταράκια είναι απλά μονόδρομος, έτσι απλά και σε καμία περίπτωση δεν σκέφτονται το κιτρίνισμα το οποίο μπορεί να συμβεί κυρίως στα άσπρα κομμάτια. (δεν σνομπάρω τις άλλες επιλογές, απλά εδώ μιλάμε για την βέλτιστη επιλογή)
Προσωπικά τα έχω μερικά χρόνια τα άσπρα μου κομμάτια και δεν έχω προσέξει κάτι τραγικό, το απευθείας φως του ήλιου είναι που τα χαλάει κυρίως.

lolart έγραψε:@Drake, τις συγκεκριμένες συρταριέρες τις έχω βρει σε αρκετά μαγαζιά, κυρίως εργαλείων και ηλεκτρονικών, σε διαφορετικές τιμές. Τις εισάγουνε από Κίνα και τις πουλάνε όσο θέλει ο καθένας. Το καλό είναι ότι μπορείς να τις βρεις στην εγχώρια αγορά. Το κακό είναι ότι πρέπει να ψάξεις αρκετά, για να τις βρεις σε λογική τιμή. "Αξιοπρεπείς" τιμές βρήκα στο acdcshop.gr.

Τις μισές από αυτές που δείχνεις Σπύρο, στις είχα παραγγείλει εγώ, δεν είναι κακό να το αναφέρεις.. τις Raaco από κάποιο μαγαζί στο amazon.. και είναι επιεικώς απαράδεκτες...
Στρεβλώνουν πανεύκολα μιας και είναι από πολύ λεπτή λαμαρίνα, και το βασικότερο δεν στοιβιάζονται και έχουν θαμπά τζαμάκια... έχω και εγώ 3-4 από αυτές

lolart έγραψε:Η πιο προστατευτική μέθοδος αποθήκευσης

Τα κομμάτια, αν mocάρεις, τα θέλεις στην πιο Πρακτική και όχι Προστατευτική μέθοδο αποθήκευσης

Προσωπική μου άποψη, και να με συγχωρείς αν κάνω λάθος, είναι ότι το post σου ήταν περισσότερο ένα post επίδειξης της συλλογής σου κάπως άκομψα βαλμένο, βλέποντας διπλές φώτο από τις ίδιες συρταριέρες... πίστεψέ με και εγώ μπορούσα να βάλω και άλλες φώτο Wink

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 21139776214_75ebde72fc_o
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25173931585_0ac8babac5_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 31270308952_256cc40e5e_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25080547851_fbe5e91d19_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24987877289_b4fcde50df_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από lolart 21/9/2018, 23:39

@sbujam, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι ότι η γρήγορη πρόσβαση στα κομμάτια είναι κεφαλαιώδους σημασίας την ώρα της κατασκευής, οπότε πρέπει να έχει πάντα προτεραιότητα η ευκολία πρόσβασης σε σχέση με όλα τα άλλα, όπως επεσήμανε και ο @Gunman. Χώρο και συρταριέρες θα χρειαστείς ανάλογα με το πόσο αναλυτικά θέλεις να διαχωρίσεις τα κομμάτια σου. Αν θες να τα έχεις 1-1 σε ξεχωριστές θήκες... ε, τότε θα χρειαστείς ποοοοολλές συρταριέρες και ταμπακιέρες.

Δυστυχώς, παράλληλα με τις επενδύσεις που κάνουμε σε κομμάτια για τη συλλογή μας, πρέπει να κάνουμε επενδύσεις και σε αποθηκευτικές λύσεις. Είναι κι αυτό ένα υπολογίσιμο κόστος.

@Patgeo, ο Gunman είναι σε άλλο επίπεδο. Εγώ, δεν κάνω και τίποτα το σπουδαίο. Τα πολλά κομμάτια δεν κάνουν το μοκά (κατά τη γνωστή παροιμία). Very Happy Το ταλέντο του Γιώργη φαίνεται (και... Gunman, δε γλύφω - μη με παρεξηγήσεις).

@Gunman, την poker δεν την ξέρω (και πολλές άλλες εταιρείες, φυσικά) και πιθανώς να είναι εξαιρετική και να μου αρέσει αν τη δοκιμάσω. Το Praktiker και το Leroy φέρνουν ωραία πράγματα κατά καιρούς, αλλά δεν τα κρατάνε για πολύ. Δύσκολα να τα ξαναβρείς μετά από 2 - 3 χρόνια. Επειδή την έχω πατήσει με αρκετά τους προϊόντα, όταν θέλω κάτι διαχρονικό δεν ψωνίζω από εισαγωγείς σαν αυτούς, αλλά από εταιρείες που έχουν ανεξάρτητη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Η Stanley είναι μια καλή και προσιτή λύση. Και η Plano επίσης, η οποία είναι ελληνική. Πιθανώς να υπάρχουν και καλύτερες επιλογές, αλλά δε μπορώ να τις γνωρίζω όλες. Καταθέτω τις εμπειρίες μου μόνο από τις φίρμες που δοκίμασα στην πράξη.

Αυτό που λες ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε διαφορετικές φίρμες σε διπλανές στήλες, ισχύει και είναι προφανές. Κι εγώ το εφαρμόζω επάνω στον πάγκο (Raaco - Stanley - Κινέζες - Stanley).
Για τη λεπτή μαυρίλα δε θα πρέπει να τρομάζει κανείς (ελπίζω να μην τρόμαξα κανέναν, όντως). Κι εγώ κάνω ακριβώς αυτό που είπε κι ο Gunman: όταν παίρνω κομμάτια μέσα από τις συρταριέρες, τα τρίβω με τα χέρια μου για να τα καθαρίσω τη στιγμή που τα χρησιμοποιώ. Λίγο σιχαμενούλι κόλπο, αλλά δουλεύει. Τί άλλο να κάνει, κανείς;

Μόνο τις Raaco έχουμε πάρει παρέα. Δεν ανέφερα ότι τις είχες παραγγείλει εσύ γιατί δε θεώρησα ότι έχει καμία σημασία. Επειδή δε μείναμε ικανοποιημένοι από την αγορά αυτή, δεν ήθελα να πω κάτι για να μην εκληφθεί ως γκρίνια ως προς το πρόσωπό σου.

@Gunman, δε θέλω να σε στενοχωρήσω (και λυπάμαι που είδες την ανάρτησή μου έτσι) αλλά δεν επιδεικνύω τη συλλογή μου με κομμάτια. Αυτά που σας έδειξα, είναι μόνο τα... άσπρα και κάποια κιτρινοκόκκινα, γιατί αυτά είναι αντιπροσωπευτικά των συστημάτων αποθήκευσης που χρησιμοποιώ. Αν ήθελα να "πουλήσω μούρη" θα σας έδειχνα και τα άλλα χρώματα που έχω (και, ως γνωστόν, η LEGO βγάζει πολλά χρώματα). Μετά από τόσα χρόνια γνωριμίας, με εκπλήσσει που σκέφτηκες κάτι τέτοιο για εμένα.
Δεν πειράζει, όμως. Αφαίρεσα τις 2 από τις 3 φωτογραφίες του πάγκου. Ελπίζω να φαίνονται όλα ξεκάθαρα σε αυτή που άφησα.

_________________
ΛΟΛΑμένος καλλιτέχνης!
lolart
lolart
Διαγαλαξιακός legoπιλότος
Διαγαλαξιακός legoπιλότος

Posts : 333
Τουβλάκια : 50
Join date : 14/10/2015
Age : 53
Location : Παντού, όπου υπάρχει LEGO.

https://www.spirogero.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Gunman 21/9/2018, 23:45

lolart έγραψε:Μετά από τόσα χρόνια γνωριμίας, με εκπλήσσει που σκέφτηκες κάτι τέτοιο για εμένα.
Δεν πειράζει, όμως. Αφαίρεσα τις 2 από τις 3 φωτογραφίες του πάγκου. Ελπίζω να φαίνονται όλα ξεκάθαρα σε αυτή που άφησα.


Οκ να με συγχωρείς τότε, αλλά σίγουρα έπαιξε ρόλο το ότι γράφεις σπάνια στο forum γι αυτό Wink

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 21139776214_75ebde72fc_o
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25173931585_0ac8babac5_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 31270308952_256cc40e5e_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 25080547851_fbe5e91d19_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24987877289_b4fcde50df_o Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από lolart 22/9/2018, 14:00

Gunman έγραψε:Οκ να με συγχωρείς τότε, αλλά σίγουρα έπαιξε ρόλο το ότι γράφεις σπάνια στο forum γι αυτό Wink

Σ' ευχαριστώ.
Δε με βλέπετε να γράφω συχνά γιατί προτιμώ να εμπλέκομαι μόνο αν μπορώ να βοηθήσω πρακτικά σε κάτι
ακολουθεί αυτοσαρκαστικό σχόλιο:

_________________
ΛΟΛΑμένος καλλιτέχνης!
lolart
lolart
Διαγαλαξιακός legoπιλότος
Διαγαλαξιακός legoπιλότος

Posts : 333
Τουβλάκια : 50
Join date : 14/10/2015
Age : 53
Location : Παντού, όπου υπάρχει LEGO.

https://www.spirogero.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από DRAKE 22/9/2018, 18:20

lolart έγραψε:
@Drake, τις συγκεκριμένες συρταριέρες τις έχω βρει σε αρκετά μαγαζιά, κυρίως εργαλείων και ηλεκτρονικών, σε διαφορετικές τιμές. Τις εισάγουνε από Κίνα και τις πουλάνε όσο θέλει ο καθένας. Το καλό είναι ότι μπορείς να τις βρεις στην εγχώρια αγορά. Το κακό είναι ότι πρέπει να ψάξεις αρκετά, για να τις βρεις σε λογική τιμή. "Αξιοπρεπείς" τιμές βρήκα στο acdcshop.gr.

Το γνωρίζω, από εδώ https://grobotronics.com/tools/koutia-apothikeusis/?cookies_accepted=Yτις βρήκα φθηνότερες στα 8Ε η κάθε μία. Επίσης δεν ξέρω αν είναι κινέζικες, στα συρταράκια γράφει konger και την διεύθυνση www.szufladki.com δεν έχω βγάλει όμως κάποια άκρη ως προς την προέλευση για να δούμε αν μπορούμε να τα βρούμε φθηνότερα.

@Gunman Kαλά είσαι σε άλλο επίπεδο εντυπωσιακός ο χώρος αποθήκευσης.

@lolart Ξαναβάλε τώρα τις φωτογραφίες να τις δούμε και εμείς που δεν προλάβαμε lol! μπας και πάρουμε καμιά ιδέα παραπάνω lol! Πολύ έξυπνη η κατασκευή της συρταριέρας για τις ταμπακιέρες αλλά
νομίζω ότι χάνεις λίγο χώρο λόγω των ραγών και των ξύλων , κάθετα θα μπορούσαν να στριμωχτούν στον ίδιο χώρο μερικές ακόμη.

@sbujam ps2. Πόσο χώρο-συρταριέρες θα χρειαστώ για να ταξινομήσω (έστω κάποια) από τα 17000 κομμάτια μου; (προφανώς ανά part και όχι ανά element). Απογοητεύομαι

Xαχαχαχα σε καταλαβαίνω lol! για να τα ταξινομήσω τα κομμάτια technic ανά part και colour υπολόγισα ότι χρειάζομαι... 54 συρταράκια μεγάλου μεγέθους, 187 μεσαία και 198 μικρά ! geek και αυτήν τη στιγμή έχω 24 μεσαία , 24 μικρά και τρείς ταμπακιέρες πατικωμένα σε μια γωνιά του δωματίου οπότε δεν υπάρχει λόγος να απογοητεύεσαι. Κάποια στιγμή θα γίνουμε και εμείς έτσι : Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 717d0e10 Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 51282339
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 43
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από lolart 27/9/2018, 09:55

DRAKE έγραψε:...@lolart Ξαναβάλε τώρα τις φωτογραφίες να τις δούμε και εμείς που δεν προλάβαμε lol!
Ό,τι πει ο Admin. Να τις βάλω;

DRAKE έγραψε:Πολύ έξυπνη η κατασκευή της συρταριέρας για τις ταμπακιέρες αλλά νομίζω ότι χάνεις λίγο χώρο λόγω των ραγών και των ξύλων , κάθετα θα μπορούσαν να στριμωχτούν στον ίδιο χώρο μερικές ακόμη.
Σωστά, αλλά κερδίζω αφάνταστα σε λειτουργικότητα. Με το σύστημα αυτό, έχω άμεση πρόσβαση στα κομμάτια χωρίς να χρειάζεται να βγάλω τις ταμπακιέρες από τη θέση τους και δεν απαιτείται επιπλέον επιφάνεια τραπεζιού για να τις ακουμπάω επάνω.

DRAKE έγραψε:Κάποια στιγμή θα γίνουμε και εμείς έτσι : Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 717d0e10 Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 51282339
Α... αυτή είναι η άλλη πλευρά του δωματίου μου. Πού τη βρήκες τη φωτό; Razz

_________________
ΛΟΛΑμένος καλλιτέχνης!
lolart
lolart
Διαγαλαξιακός legoπιλότος
Διαγαλαξιακός legoπιλότος

Posts : 333
Τουβλάκια : 50
Join date : 14/10/2015
Age : 53
Location : Παντού, όπου υπάρχει LEGO.

https://www.spirogero.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από TeD 27/9/2018, 10:41

Μια και το ξανακινήσαμε το θέμα, ενημερωτικά, σήμερα μου μοίρασαν φυλλάδιο του Praktiker στον δρόμο που γράφει "δώρο ο ΦΠΑ σε ΟΛΕΣ τις ΕΡΓΑΛΕΙΟΘΗΚΕΣ (και ταμπακιέρες) της Stanley".
Αν δείτε εδώ, η μεγάλη, με τις 39 θέσεις βγαίνει 16€ (skroutz από 20). Καθόλου άσχημα, ε;

_________________
Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Insect11
TeD
TeD
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 389
Τουβλάκια : 2
Join date : 12/07/2017
Age : 48
Location : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από Patgeo 27/9/2018, 11:08

Πολύ καλή τιμή πιστεύω! Αν τα καταφέρεις, πάρε!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως να ταξινομήσετε τα LEGO σας!

Δημοσίευση από vgang 27/9/2018, 13:44

Παρέλαβα τον εκτυπωτή της Brother και μόλις καταφέρω να τον δοκιμάσω (μωρού επιτρέποντως) θα στείλω εντυπώσεις σε συνδυασμο με τις Stanley!

vgang
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 373
Τουβλάκια : 7
Join date : 11/09/2017
Location : Cyprus

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης