Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Gunman 1/7/2019, 00:15

Παιδιά όπως λέει ο τίτλος, υπάρχουν περισσευούμενα σετακια στο forum για τα οποία θα ήθελα να συζητήσουμε τι να τα κάναμε μιας και τους επόμενους μήνες θα έρθει και άλλο Support από την LEGO και δεν θα ήθελα να στοκαρουμε σετακια.

Πέρα από 4σετακια που θα μπουν σε κάνα διαγωνισμό/δημοπρασια, έχουμε επιπλέον :
20 σετακια 31092
20 σετακια 31087

Πιθανές επιλογές:
Δωρεά σε κάποιο ίδρυμα
Parts draft με συμμετοχή για έσοδα του forum
Parts draft με δωρεάν συμμετοχή
Τα μοιραζόμαστε ολόκληρα σετ μεταξύ μας

Εγώ ψηφίζω να τα δώσουμε σε κάποιο ίδρυμα
(χωρίς να έχω πάει ποτέ, παιρνώντας από φίλυρο μικρός μου έχει μηνει εικόνα το παιδικό χωριό sos, με παιδιά που μεγαλώνουν χωρίς γονείς?)
Οπότε ψηφίζω αυτό

Ας ψηφίσει ο καθένας ότι νομίζει γράφοντάς το εδώ

_________________
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 21139776214_75ebde72fc_o
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25173931585_0ac8babac5_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 31270308952_256cc40e5e_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25080547851_fbe5e91d19_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24987877289_b4fcde50df_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Patgeo 1/7/2019, 13:41

Εγώ, όπως έχω αναφέρει ήδη, δεν το βρίσκω κακή ιδέα να δοθούν σε κάποιο ίδρυμα, αλλά θα προτιμούσα κάποιο parts draft που θα αποτελέσει και μια καλύτερη ευκαιρία να βρεθούμε από κοντά, έστω και με κάποιο συμβολικό κόστος συμμετοχής, που θα μείνει στο ταμείο μας για μελλοντικές δράσεις.

Σε περίπτωση που προκριθεί η δωρεά τους σε κάποιο ίδρυμα, θα πρότεινα να γίνει προς την περίοδο των εορτών που συνήθως αποτελεί και την περίοδο που περιμένουν δώρα τα παιδιά, ώστε να τους δώσουμε μεγαλύτερη χαρά!

Ότι και να αποφασίσει η πλειοψηφία πάντως, θα το στηρίξω!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από ironman 1/7/2019, 16:16

Πιστεύω οτι η επιλογή του ιδρύματος είναι καλύτερη αλλά δεν εμπιστεύομαι κανένα ίδρυμα αν δεν τα δώσω εγώ ο ίδιος, στην Ελλάδα είμαστε και συνήθως υπάρχουν υπεξαιρεσεις οποίος κατάλαβε κατάλαβε....
ironman
ironman
Ο Άρχων
Ο Άρχων

Posts : 2080
Τουβλάκια : 150
Join date : 23/06/2015
Age : 39
Location : Πατρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Gunman 1/7/2019, 17:56

Patgeo έγραψε:Εγώ, όπως έχω αναφέρει ήδη, δεν το βρίσκω κακή ιδέα να δοθούν σε κάποιο ίδρυμα, αλλά θα προτιμούσα κάποιο parts draft που θα αποτελέσει και μια καλύτερη ευκαιρία να βρεθούμε από κοντά, έστω και με κάποιο συμβολικό κόστος συμμετοχής, που θα μείνει στο ταμείο μας για μελλοντικές δράσεις.

Σε περίπτωση που προκριθεί η δωρεά τους σε κάποιο ίδρυμα, θα πρότεινα να γίνει προς την περίοδο των εορτών που συνήθως αποτελεί και την περίοδο που περιμένουν δώρα τα παιδιά, ώστε να τους δώσουμε μεγαλύτερη χαρά!

Ότι και να αποφασίσει η πλειοψηφία πάντως, θα το στηρίξω!
Γιώργο ας δούμε πρώτα τι θα τα κάνουμε και μετά βλέπουμε πότε..
Στο draft με την συμμετοχή θα πρότεινα να κοστολογουσαμε τα σετ στα 6-7ευρω το ένα για να έχει και νόημα αλλιώς υπάρχει και η επιλογή του draft με τις δωρεάν συμμετοχές.
Διάλεξε κάτι για να μιλάμε συγκεκριμένα
ironman έγραψε:Πιστεύω οτι η επιλογή του ιδρύματος είναι καλύτερη αλλά δεν εμπιστεύομαι κανένα ίδρυμα αν δεν τα δώσω εγώ ο ίδιος, στην Ελλάδα είμαστε και συνήθως υπάρχουν υπεξαιρεσεις οποίος κατάλαβε κατάλαβε....
Νίκο σεβαστό, διάλεξε και εσύ μία από τις επιλογές

_________________
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 21139776214_75ebde72fc_o
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25173931585_0ac8babac5_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 31270308952_256cc40e5e_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25080547851_fbe5e91d19_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24987877289_b4fcde50df_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Manos_R 1/7/2019, 23:14

Με κλειστά μάτια επιλέγω να δοθούν σε κάποιο ίδρυμα. Στο Χαμόγελο του Παιδιού γνωρίζω ότι γίνεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά, θα ήταν πολύ όμορφο να γίνει κάπου κοντά στις γιορτές ή κοντά στην έκθεσή μας για να φανεί ένα διήμερο δράσεων από το φόρουμ μας! Θα ήταν ωραίο να τα παραδώσουμε οι ίδιοι στα παιδιά και να τραβήξουμε και κάποιο φωτογραφικό υλικό.
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από ironman 1/7/2019, 23:20

Να δοθούν σε παιδιά.
Δεν με ενδιαφερει να παρω εγω την χαρα ενω μπορουν να δωθουν καπου και να δωσουν πραγματικη χαρα.Η ιδεα του Μανου ειναι καλη να υπαρξει και φωτογραφικο υλικο με τα παιδια να τα παιρνουν στο χερι!
ironman
ironman
Ο Άρχων
Ο Άρχων

Posts : 2080
Τουβλάκια : 150
Join date : 23/06/2015
Age : 39
Location : Πατρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Manos_R 1/7/2019, 23:22

Το χαμόγελο στα πρόσωπα των παιδιών είναι η καλύτερη ανταμοιβή. Αξία ανεκτίμητη.
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από vgang 2/7/2019, 12:42

ironman έγραψε:Να δοθούν σε παιδιά.
Δεν με ενδιαφερει να παρω εγω την χαρα ενω μπορουν να δωθουν καπου και να δωσουν πραγματικη χαρα.Η ιδεα του Μανου ειναι καλη να υπαρξει και φωτογραφικο υλικο με τα παιδια να τα παιρνουν στο χερι!

Συμφωνώ και επαυξάνω! Καλό θα ήταν βέβαια με οποίο ίδρυμα και αν αποφασιστεί να επικοινωνήσουμε μαζί τους να ρωτήσουμε και την δίκη τους προτίμηση. Μπορεί να προτιμούν χρήματα να καλύψουν άλλες ανάγκες από παιχνίδια...

vgang
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 373
Τουβλάκια : 7
Join date : 11/09/2017
Location : Cyprus

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από DRAKE 2/7/2019, 19:20

Να δοθούν σε παιδιά, μπορούν να δοθούν 20 και 20 σε διαφορετικά ιδρύματα.
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 43
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Kurtz 2/7/2019, 22:45

Manos_R έγραψε:Το χαμόγελο στα πρόσωπα των παιδιών είναι η καλύτερη ανταμοιβή. Αξία ανεκτίμητη.

Aκριβώς αυτό και τίποτε παραπάνω!
Kurtz
Kurtz
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 473
Τουβλάκια : 22
Join date : 06/06/2017
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Patgeo 3/7/2019, 09:38

DRAKE έγραψε:Να δοθούν σε παιδιά, μπορούν να δοθούν 20 και 20 σε διαφορετικά ιδρύματα.

Κυριάκο, σύνολο έχουμε 40 σετάκια, όχι παραπάνω. Είναι 20 από το 1 είδος και 20 από το άλλο.

Απ'ότι βλέπω όλοι προτείνετε να δοθούν σε κάποιο ίδρυμα τα συγκεκριμένα σετ, οπότε θα συμφωνήσω και εγώ.

Σίγουρα, θα πρέπει να έρθουμε σε επαφή με το ίδρυμα που θα τα δώσουμε από πριν, για να ξέρουν και οι ίδιοι τις προθέσεις μας αλλά να δούμε και τις ανάγκες τους. Θα ήταν πολύ κρίμα αντί για χαρά να δώσουμε λύπη στα παιδιά στην περίπτωση που για παράδειγμα πάμε 40 σετ αλλά τα παιδιά είναι 50... Έτσι, για να αποφευχθούν τέτοιες καταστάσεις, θα πρέπει σίγουρα να έρθουμε σε επικοινωνία μαζί τους από πριν.

Τα επόμενα τέτοιου είδους σετ, όποτε και αν έρθουν, θα ήθελα να χρησιμοποιηθούν για εσωτερική χρήση, αν και βέβαια μάλλον θα είναι κάτι που θα αποφασιστεί και πάλι από κοινού, οπότε δεν μπορώ να δεσμεύσω κανέναν με τα λεγόμενά μου!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Gunman 5/7/2019, 22:09

@patgeo ο drake εννοεί να δοθούν 20 σε ένα ίδρυμα και 20 σε κάποιο άλλο ίδρυμα

Παιδιά όπως ανέφερα και στο viber είμαι της άποψης να μην το "χρησιμοποιήσουμε" σαν κίνηση προς διαφήμιση αν γίνει.. Θα μπορούσαμε να βγάλουμε τίποτα γενικές φώτο από τις εγκαταστάσεις ή καμια ομαδική φώτο με τους υπεύθυνους

Σχετικά με το ίδρυμα μπορούμε και πάλι να ψηφίσουμε, εγώ προτιμώ μικρότερης "κλίμακας" ίδρυμα και ψηφίζω το "παιδικό χωριό sos" πείτε και εσείς

_________________
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 21139776214_75ebde72fc_o
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25173931585_0ac8babac5_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 31270308952_256cc40e5e_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25080547851_fbe5e91d19_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24987877289_b4fcde50df_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Manos_R 6/7/2019, 10:44

Και τα παιδικά χωριά SOS είναι μια καλή επιλογή. Επίσης μιας και ανέφερες το viber μου είπε ο Patgeo να φτιάξω αλλά το ξέχασα τελείως! Razz
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Patgeo 8/7/2019, 10:00

@Gunman, μάλλον δεν κατάλαβα καλά.

Όπως είπα βέβαια και παραπάνω, πιστεύω ότι σε ένα τέτοιου τύπου ίδρυμα, με πολλά παιδιά, δεν ξέρω αν το να χωριστούν τα σετ θα βοηθήσει την κατάσταση. Όπως και να έχει, θα πρέπει εκ των προτέρων να επικοινωνήσουμε μαζί τους για να μάθουμε τις ανάγκες τους και μετά να πάρουμε την οριστική απόφαση.

Όσον αφορά το ίδρυμα που θα επιλεχθεί, ψηφίζω και εγώ να πάνε σε κάποιο μικρότερο ίδρυμα που δεν είναι και τόσο γνωστό, με αποτέλεσμα να λαμβάνει λιγότερες δωρεές, μιας και έτσι θα έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο και όφελος για το ίδρυμα η δωρεά μας.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από lolart 8/7/2019, 14:56

Καλησπέρα!

Αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα να σας πω κι εγώ τις σκέψεις μου επί τέτοιου θέματος:
1. Το Χαμόγελο και τα SOS είναι οργανισμοί που δέχονται πολλές δωρεές μέσα στο έτος, οπότε δεν έχουν "άμεση" ανάγκη από σετάκια LEGO. Τα παιδιά παίρνουν αρκετά παιχνίδια. Υπάρχουν άλλοι φορείς που μένουν τελείως "στεγνοί" από δωρεές ετησίως.
2. Σε περιβάλλοντα κοινοβιακού τύπου, όπως τα SOS και το Χαμόγελο, τα LEGO είναι λίγο άβολα παιχνίδια, γιατί τα παιδιά, συνήθως, δε διαθέτουν υποδομές για να προστατεύουν τέτοια ψιλοπαιχνίδια, οπότε μπορεί και να μην είναι και τόσο βιώσιμα τα LEGO γι' αυτές τις περιπτώσεις. Εξαίρεση μπορούν να αποτελέσουν περιπτώσεις παιδιών που ζουν σε σπιτάκια των 2 - 4 παιδιών.
3. Εάν προσφέρετε κάτι σε τέτοιο οργανισμό, το σωστό θα ήταν να δώσετε από ένα σετάκι σε κάθε παιδί. Έχετε αρκετά για όλα τα παιδιά του τοπικού Χαμόγελου ή των SOS; Αν όχι, ή θα πρέπει να συμπληρώσετε την ποσότητα ή να βρείτε ένα μικρότερο οργανισμό.
4. Εάν δώσετε 1 σετάκι σε κάθε παιδί, το παιδί θα έχει πρόσβαση στα λίγα κομμάτια του σετ μόνο. Αν δώσετε τα σετάκια όλα μαζί σε ένα φορέα για να παρέχει ομαδικό παιχνίδι κι εκπαίδευση με LEGO, τα παιδιά θα ωφεληθούν περισσότερο, εκτενέστερα και συλλογικά.

Μια σεβαστή ποσότητα σε σετάκια, όπως η δική σας, μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμη σε κάποιο εκπαιδευτικό οργανισμό για παιδιά μΕΑ, ο οποίος θέλει να παρέχει πρόγραμμα παιγνιοθεραπείας στα παιδιά του με LEGO. 40 σετάκια θα λύσουν τα χέρια οποιουδήποτε παιγνιοθεραπευτή θέλει να παρέχει τέτοια μαθήματα. Θα πρότεινα να ψάξετε να βρείτε ένα εκπαιδευτικό σύλλογο ΑμΕΑ παιδιών που να θέλει να παρέχει τέτοια εκπαίδευση και να τους δωρήσετε όσα περισσότερα LEGO μπορείτε. Εάν δε γνωρίζετε κάποιο φορέα, μπορώ να απευθυνθώ στην ΠΟΣΓΑμΕΑ για να μας πει ποιοι φορείς υπάρχουν στη Β. Ελλάδα.

_________________
ΛΟΛΑμένος καλλιτέχνης!
lolart
lolart
Διαγαλαξιακός legoπιλότος
Διαγαλαξιακός legoπιλότος

Posts : 333
Τουβλάκια : 50
Join date : 14/10/2015
Age : 53
Location : Παντού, όπου υπάρχει LEGO.

https://www.spirogero.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Patgeo 8/7/2019, 18:54

Σ'ευχαριστούμε για την πληροφόρηση Σπύρο.

Αν προκριθεί κάτι σχετικό σαν επιλογή μας, και καταστεί ανάγκη, θα σε ενημερώσουμε.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Gunman 9/7/2019, 20:37

Ευχαριστούμε Σπύρο Smile
Απλά με μια πρόχειρη σκέψη φαντάζομαι στο τέλος όλα τα σετακια ο εκπαιδευτής να τα βάζει όλα μαζί και να γίνονται κάπως "κουλουβαχατα" μιας και δεν είναι κάποιο είδος εκπαιδευτικου σετ που συνήθως έρχονται και με θήκες πλαστικές με χωρισματα..

Το κρατάμε βέβαια και αυτό σαν ιδέα, αλλά νομίζω για Αμεα πιο πολύ θα ταίριαζε Bricks 2x4


_________________
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 21139776214_75ebde72fc_o
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25173931585_0ac8babac5_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 31270308952_256cc40e5e_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25080547851_fbe5e91d19_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24987877289_b4fcde50df_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Kurtz 10/7/2019, 17:38

Πολύ καλή η ιδέα σου Σπύρο!
Kurtz
Kurtz
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 473
Τουβλάκια : 22
Join date : 06/06/2017
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από lolart 18/7/2019, 14:50

Gunman έγραψε:...στο τέλος όλα τα σετακια ο εκπαιδευτής να τα βάζει όλα μαζί και να γίνονται κάπως "κουλουβαχατα" ...

Ναι, σωστά. Έτσι γίνεται. Αλλά δεν αποτελεί πρόβλημα. Το αντίθετο, μάλιστα. Ακόμα και η αναζήτηση στο σωρό είναι μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας (χωρίς να το καταλαβαίνουν τα παιδιά, βέβαια).
Όπου έχω δει, πάντως, ποσότητες LEGO για ομαδικό παιχνίδι, ανάκατα τα έχουν. Είτε είναι νηπιαγωγείο, είτε ρομποτική για παιδιά λυκείου. Προφανώς, όλοι βαριούνται το διαχωρισμό. Razz

Επίσης, έχεις δίκιο και για το μέγεθος. Διαπίστωσα στην πράξη ότι το 2χ2 τουβλάκι είναι το μικρότερο εύχρηστο μέγεθος για ΑμΕΑ. Το 2χ4 το χειρίζονται αξιοπρεπώς. Το αγαπημένο τους μέγεθος: τα duplo.
Τα σετάκια που έχετε μπορούν - προφανώς - να φανούν χρήσιμα σε παιδιά δημοτικού - γυμνασίου, αλλά για ΑμΕΑ, τώρα που το λες, μάλλον δεν κάνουν.

_________________
ΛΟΛΑμένος καλλιτέχνης!
lolart
lolart
Διαγαλαξιακός legoπιλότος
Διαγαλαξιακός legoπιλότος

Posts : 333
Τουβλάκια : 50
Join date : 14/10/2015
Age : 53
Location : Παντού, όπου υπάρχει LEGO.

https://www.spirogero.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από ironman 19/7/2019, 09:58

Οπότε από οτι έχω καταλάβει απο τα γραφόμενα όλων των παιδιών δεν είναι βιώσιμη η λύση στο να γίνουν δωρεά κάπου. Η θα είναι λίγα ή θα πρέπει να κάνει εκτενή αναζήτηση ο αρμόδιος δηλαδή ο Γιώργος που έχει τα σετάκια ώστε να βρει τον κατάλληλο οργανισμό την κατάλληλη στιγμή με το κατάλληλο προσωπικό και τον ειδικό αριθμό των παιδιών ώστε να φτάνουν μέχρι τα 40 άτομα. Βλέπω λίγο δύσκολη και χρονοβόρα όλη αυτήν την καταλληλοτητα Razz
Να προσθέσω ότι εμείς αποφασισαμε να δώσουμε τα σετ όχι για να καλύψουμε ανάγκες παιδιών αλλά για να έχουν ένα παιχνίδι παραπάνω ,να κάνουμε μια καλή πράξη κ όχι να διαφημιστεί το φόρουμ όπως κατάλαβα. Άρα γιατί να κάνουμε πολύπλοκα τα πράγματα και τις μεθόδους μας. Τα δίνουμε κάπου και τελειώνει το θέμα, αυτά έχουμε αυτά προσφέρουμε.
ironman
ironman
Ο Άρχων
Ο Άρχων

Posts : 2080
Τουβλάκια : 150
Join date : 23/06/2015
Age : 39
Location : Πατρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Patgeo 19/7/2019, 14:38

Πολύ σωστά κατάλαβες Νίκο.

Το να τα δώσουμε απλά κάπου και να τα κάνουν ότι θέλουν αυτοί, είναι το εύκολο κομμάτι, ισχύει!

Το να τα δώσουμε όμως κάπου και στην τελική να μην καλυφθούν οι ανάγκες που θέλουμε καλύψουμε, θα είναι κρίμα πιστεύω και γι'αυτό υπάρχει μάλλον αυτή η αναμονή, ώστε να γίνει μέσω εμάς η καλύτερη δυνατή χρήση τους και να αξιοποιηθούν όσον το δυνατόν καλύτερα.

Πριν χρόνια θυμάμαι υπήρχε στην περιοχή μια οργάνωση που μάζευε παιχνίδια για οικογένειες που δεν έχουν χρήματα και είχα δώσει και εγώ αρκετά δικά μου αλλά δεν έχω κρατήσει και δεν θυμάμαι στοιχεία. Πλέον, δεν ξέρω αν λειτουργούν και τα κοινωνικά παντοπωλεία σε άλλες πόλεις, μιας και εδώ έκλεισε. Ίσως θα μπορούσαμε να τα δώσουμε σε κάποια αντίστοιχη μονάδα και όποτε κρίνουν να τα δώσουν στις οικογένειες που πραγματικά έχουν κάποια σχετική ανάγκη, μιας και όλοι όσοι έχουν δικαίωμα πρόσβασης σε αυτές τις δομές έχουν πραγματικά και αποδεδειγμένο οικονομικό πρόβλημα.

Τέλος, υπάρχουν και οι δομές προστασίας παιδιών που είναι μονάδες κλειστής φροντίδας για παιδιά που βρίσκονται σε κίνδυνο και φιλοξενούν παιδιά που προέρχονται από οικογένειες οι οποίες αδυνατούν να τα μεγαλώσουν και να τα φροντίσουν.

Τέτοια μονάδα υπάρχει και στην Καβάλα όπως και σε άλλες περιοχές της χώρας. Θα μπορούσαμε να τα δωρίσουμε εκεί που ξέρουμε ότι σίγουρα θα πάνε σε παιδιά που τα έχουν ανάγκη.

Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα σχετικά, μπορεί να διαβάσει εδώ.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Gunman 19/7/2019, 16:27

Παιδιά μην βγάζετε συμπέρασμα λανθασμένα, το ότι δεν συνεχίζω την συζήτηση είναι επειδή απλά περιμένω προτάσεις για πιθανά ιδρύματα σχετικά με παιδιά, δεν το καθιστά σε κάτι δύσκολο αυτό.
Νομίζω είναι προτιμότερο να επισκεφθουμε και να δώσουμε τα σετ σε κοιτονες με παιδιά πάρα να τα δώσουμε σε μεσαζοντες όπως κοινωνικά παντοπωλεια τα οποία θα τα δώσουν σε άλλους με την σειρά τους.

Το πιο απλο είναι να πει ο καθένας την πρόταση του (μία) για να κατασταλαξουμε κάπου

_________________
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 21139776214_75ebde72fc_o
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25173931585_0ac8babac5_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 31270308952_256cc40e5e_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25080547851_fbe5e91d19_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24987877289_b4fcde50df_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Manos_R 20/7/2019, 10:31

Σωστός φίλε Gunman. Κι εγώ δε συμφωνώ να δοθούν σε κοινωνικά παντωπολεία και γενικότερα σε φορείς που υπάρχουν μεσάζοντες γιατί τα σετάκια δε θα φτάσουν ποτέ σε αυτούς που τα έχουν πραγματικά ανάγκη!
Ίσως μια τέτοια μονάδα που αναφέρεις φίλε Patgeo έχει ενδιαφέρον, ας εξετάσουμε και αυτό το ενδεχόμενο. Γενικά τέτοιες μονάδες μικρότερου βεληνεκούς που δεν είναι και πολύ γνωστές πιστεύω χρειάζονται περισσότερη βοήθεια.
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Patgeo 22/7/2019, 12:00

Συμφωνώ και εγώ ότι οι μικρότερες μονάδες που δεν είναι ευρέως γνωστές έχουν μεγαλύτερη ανάγκη.

Σε περίπτωση που προκριθεί μια τέτοια επιλογή (για την τοπική μονάδα φιλοξενίας παιδιών στην Καβάλα), μπορώ να δοκιμάσω να έρθω σε επαφή μαζί τους.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7535
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήση για τα Περισσευούμενα Set Empty Απ: Χρήση για τα Περισσευούμενα Set

Δημοσίευση από Gunman 22/7/2019, 23:35

Παιδιά μπορούμε να γράψουμε ο καθένας ξεκάθαρα μια επιλογή,  για να δούμε που βρισκόμαστε αλλιώς τα σετακια βλέπω να μένουν έτσι, το κουράζουμε πολύ χωρίς λόγο

(@patgeo όποιο ίδρυμα και να επιλέξουμε,  εννοείται θα έρθουμε σε επαφή μαζί τους πιο πριν)

Μέχρι τώρα έχουμε :
Παιδικό χωριό SOS στο Φίλυρο (Gunman)
Κέντρο Φιλοξενίας Παιδιών στην Καβάλα(Patgeo)
Manos χαμόγελο του παιδιού? Ή κάτι άλλο?

Πείτε και οι υπόλοιποι παιδιά

_________________
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 21139776214_75ebde72fc_o
Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25173931585_0ac8babac5_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 31270308952_256cc40e5e_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 25080547851_fbe5e91d19_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24987877289_b4fcde50df_o Χρήση για τα Περισσευούμενα Set 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης