Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 5/3/2020, 10:25

Patgeo έγραψε:Πολύ ωραία Μαρία!

Ρώτησα γιατί πέρυσι που πήγα Ιαπωνία με την γυναίκα μου, στα νεκροταφία τους γύρω από ναούς, τα περισσότερα μνήματα ήταν όπως αυτό που ανέβασες και γι'αυτό μου έκανε εντύπωση.

Καταρχην respect για το ταξιδι σας θελω κι εγω καποια στιγμη να παω...

Μωρε λες αν ειναι μνημα??? θα το ψαξω παραπανω... παντως σε νεκροταφειο δεν ηταν οι φωτογραφιες που βρηκα Suspect
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Patgeo 5/3/2020, 10:41

Σ'ευχαριστώ πολύ Μαρία και εύχομαι να τα καταφέρεις κάποια στιγμή να πας και εσύ! Είναι εμπειρία ζωής και αξίζει πραγματικά!

Όσον αφορά το "μνήμα", μπορεί να είναι όντως και μνημείο, απλά η μορφή να είναι παρόμοια. Μόλις βρώ κάποια από τις φωτογραφίες μου, θα σ'ενημερώσω!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7529
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 5/3/2020, 11:00

Patgeo έγραψε:Σ'ευχαριστώ πολύ Μαρία και εύχομαι να τα καταφέρεις κάποια στιγμή να πας και εσύ! Είναι εμπειρία ζωής και αξίζει πραγματικά!

Όσον αφορά το "μνήμα", μπορεί να είναι όντως και μνημείο, απλά η μορφή να είναι παρόμοια. Μόλις βρώ κάποια από τις φωτογραφίες μου, θα σ'ενημερώσω!

Εφυγε αυτο και μονο στην υποψια διαγραφηκε απο τον χαρτη!!!!
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Patgeo 6/3/2020, 00:51

Λοιπόν, @mariakala. Σχετικά με το μνημείο, μίλησα με την γυναίκα μου και μου είπε ότι κάποια που είναι μνήματα έχουν κάποιες μικρές διαφορές. Τα περισσότερα από αυτά είναι αφιερώματα για τους θεούς, αλλά υπάρχουν και κάποια σαν τα δικά μας μικρά εκκλησάκια που έχουμε διάσπαρτα δίπλα στους δρόμους και σε σημεία που έχουν γίνει ατυχήματα.

Στην φωτογραφία που ακολουθεί, οι πέτρες είναι τα αφιερώματα, και το μικρό "σπιτάκι", ανάμεσα είναι το αντίστοιχο εκκλησάκι:

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 20190410

Η επόμενη φωτογραφία απ'όσο θυμάμαι και βρήκα και στο ίντερνετ μιας και είναι χαρακτηριστική, δείχνει ένα ταφικό μνημείο στην Ναρίτα:

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 20190411

Το δικό σου, μου θύμισε κάποιους τάφους όπως οι παρακάτω φωτογραφίες (δεν είναι δικές μου):

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 5951810_4fe591c9-9dfd-4979-9e4b-49395f184233

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 DSCN0704

Η πρώτη φωτογραφία είναι ο τάφος του Hachiko, του σκύλου που περίμενε για χρόνια το αφεντικό του που είχε πεθάνει, να γυρίσει.

Ίσως να το ανασχεδιάσεις κάπως και να το βάλεις σαν αφιερωματικό μνημείο.

Αν και μακάβριο μάλλον, ήταν ωραία προσθήκη.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7529
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 6/3/2020, 09:11

Γιωργο σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις φωτογραφιες και τισ πληροφοριες!!!

Ειλικρινα ψαχνω και διαβαζω και ειναι ενα μπερδεμα γιατι πολυ ναοι ξεκινησαν σαν σιντο και μετα εγιναν βουδιστικοι

Κι εκει εχασα την μπαλα κι απλα οτι μου αρεσε σε φωτογραφια εκλεβα στοιχεια...

(κατι σαν τους ορθοδοξους ναους που χτιστηκαν πανω σε αρχαιοελληνικους εγινε κι εκει απο οτι καταλαβα...)

σου βαζω κι εγω 2 φωτογραφειες απο τις στηλες να δεις τις διαφορες

Επισης σπιτο-φαναρακια σε διαφορα σχεδια εχουν και στις εισοδους των ναων / παγοδων κτλπ.

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 2be32b10

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Niomon10

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Haguro10


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mariakala στις 6/3/2020, 10:06, 1 φορά
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 6/3/2020, 09:18

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Img_7811


Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 800px-10

Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Gunman 6/3/2020, 23:10

mariakala έγραψε:Κατεβασα προσφατα το παρακατω και ομολογω εγς ενθουσιαστει καθως επιτρεπει να "τυπωσεις" τουβλακια φιγουρες κτλπ.

https://www.bricklink.com/v3/studio/partdesigner.page

το εχετε δοκιμασει?

ενα μικρο δειγμα

(Εγραψα ΜΑΡΙΑ στα ιαπωνικα...)

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Shinto16

ωραία Φάση Μαρία Smile
Ξέρεις σε τί μορφή αρχείων μπορεί να βγουν τα κομμάτια? Ρωτάω γιατί εγώ χρησιμοποιω το Ldraw

_________________
Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 21139776214_75ebde72fc_o
Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 25173931585_0ac8babac5_o  Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 31270308952_256cc40e5e_o Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 25080547851_fbe5e91d19_o Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 24987877289_b4fcde50df_o Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 6/3/2020, 23:19

Γιώργο τα κάνω export κατευθείαν στο studio.
Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω!
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Manos_R 8/3/2020, 21:16

Wow δεν έχω λόγια! Ευχαριστούμε για το φωτογραφικό υλικό και τις πληροφορίες παίδες! Θα με κάνετε πάλι να (ξανά)κολλήσω με τα Ninjago! Razz
Manos_R
Manos_R
Administrator
Administrator

Posts : 5639
Τουβλάκια : 451
Join date : 21/06/2015
Age : 39
Location : Rhodes

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Patgeo 9/3/2020, 09:25

Μαρία, θα πρέπει να ρωτήσω την γυναίκα μου, μήπως καταλάβει την διαφορά, αλλά όντως υπήρχαν κάποιες αλλαγές με τα χρόνια και κάπου υπάρχει μπέρδεμα για εμάς που δεν έχουμε και την καλύτερη σχετική γνώση.

Μάνο, η αλήθεια είναι ότι αν κολλήσει κάποιος με την συγκεκριμένη κουλτούρα/θεματολογία, δύσκολα ξεκολλάει! Wink
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7529
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 9/3/2020, 22:19

Patgeo έγραψε:Μαρία, θα πρέπει να ρωτήσω την γυναίκα μου, μήπως καταλάβει την διαφορά, αλλά όντως υπήρχαν κάποιες αλλαγές με τα χρόνια και κάπου υπάρχει μπέρδεμα για εμάς που δεν έχουμε και την καλύτερη σχετική γνώση.

Γιώργο ψάχνω όνομα για τον ναό!!! Ρωτα και την γυναίκα σου Smile please
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Gunman 9/3/2020, 22:29

Kalao-Ji

Τρέχω να μην με βαρέσεις Razz

_________________
Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 21139776214_75ebde72fc_o
Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 25173931585_0ac8babac5_o  Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 31270308952_256cc40e5e_o Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 25080547851_fbe5e91d19_o Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 24987877289_b4fcde50df_o Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 9/3/2020, 22:31

Gunman έγραψε:Kalao-Ji

Τρέχω να μην με βαρέσεις Razz

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 2973576158 αχχαχαχαχα

Σοβαρά τώρα... σκεφτείτε το κι αν σας έρθει κατι μου λέτε
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Patgeo 10/3/2020, 11:18

Θα την ρωτήσω Μαρία! Μόλις έχω νεότερα θα σ'ενημερώσω!

Edit:
mariakala έγραψε:
Patgeo έγραψε:Μαρία, θα πρέπει να ρωτήσω την γυναίκα μου, μήπως καταλάβει την διαφορά, αλλά όντως υπήρχαν κάποιες αλλαγές με τα χρόνια και κάπου υπάρχει μπέρδεμα για εμάς που δεν έχουμε και την καλύτερη σχετική γνώση.

Γιώργο ψάχνω όνομα για τον ναό!!! Ρωτα και την γυναίκα σου Smile please

Θα την ρωτήσω Μαρία! Μόλις έχω νεότερα θα σ'ενημερώσω!

edit: Μαρία, σου έχω προτάσεις από την γυναίκα μου!

Η πρώτη, είναι ο ναός της γης: Chikyū-tera, 地球寺, λόγω των γήινων χρωμάτων που χρησιμοποιείς και η δεύτερη είναι Midori-ji, 緑寺, ο πράσινος ναός, λόγω και της στέγης που είναι πράσινη.

Στο τέλος του ονόματος μπαίνει το 寺 που μας προσδιορίζει ότι είναι ναός. Αυτό διαβάζεται με δύο τρόπους: είτε σαν tera, είτε σαν ji. Το ji προέρχεται από την λέξη jinja που είναι ο σιντοϊστικός ναός και απλά έμεινε σαν ορολογία.

Επίσης, σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις κάποιο πραγματικό όνομα, προτείνει το Zuisen-ji που είναι πραγματικός ναός στην Kamakura και της τον θύμισε η στέγη. Το πλήρες όνομά του είναι Kinbyōzan Zuisen-ji (錦屏山瑞泉寺). Επίσης, αν θέλεις κάποιο άλλο Ελληνικό όνομα, να μου το πείς να το μεταφράσει, αν και νομίζω έχεις και εσύ κάποιες γνώσεις! Wink

Πιστεύω να βοήθησα κάπως @mariakala!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7529
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 25/3/2020, 18:46

Patgeo έγραψε:Θα την ρωτήσω Μαρία! Μόλις έχω νεότερα θα σ'ενημερώσω!

Edit:
mariakala έγραψε:
Patgeo έγραψε:Μαρία, θα πρέπει να ρωτήσω την γυναίκα μου, μήπως καταλάβει την διαφορά, αλλά όντως υπήρχαν κάποιες αλλαγές με τα χρόνια και κάπου υπάρχει μπέρδεμα για εμάς που δεν έχουμε και την καλύτερη σχετική γνώση.

Γιώργο ψάχνω όνομα για τον ναό!!! Ρωτα και την γυναίκα σου Smile please

Θα την ρωτήσω Μαρία! Μόλις έχω νεότερα θα σ'ενημερώσω!

edit: Μαρία, σου έχω προτάσεις από την γυναίκα μου!

Η πρώτη, είναι ο ναός της γης: Chikyū-tera, 地球寺, λόγω των γήινων χρωμάτων που χρησιμοποιείς και η δεύτερη είναι Midori-ji, 緑寺, ο πράσινος ναός, λόγω και της στέγης που είναι πράσινη.

Στο τέλος του ονόματος μπαίνει το 寺 που μας προσδιορίζει ότι είναι ναός. Αυτό διαβάζεται με δύο τρόπους: είτε σαν tera, είτε σαν ji. Το ji προέρχεται από την λέξη jinja που είναι ο σιντοϊστικός ναός και απλά έμεινε σαν ορολογία.

Επίσης, σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις κάποιο πραγματικό όνομα, προτείνει το Zuisen-ji που είναι πραγματικός ναός στην Kamakura και της τον θύμισε η στέγη. Το πλήρες όνομά του είναι Kinbyōzan Zuisen-ji (錦屏山瑞泉寺). Επίσης, αν θέλεις κάποιο άλλο Ελληνικό όνομα, να μου το πείς να το μεταφράσει, αν και νομίζω έχεις και εσύ κάποιες γνώσεις! Wink

Πιστεύω να βοήθησα κάπως @mariakala!

Γιώργο δεν το πιστευωω... Τώρα τα ειδα τα edit... μπήκε σε τόσο κόπο η γυναίκα σου... πολύ λυπάμαι γιατί οι προτάσεις της είναι φοβερές!!!

Σε αλλα νεα... κάνοντας έρευνα για το expansion... εχω μια απορία!!!

Παρατήρησα οτι στο πίσω μέρος των modular η lego αφήνει κενό!!!

Έχετε καμαι ιδέα γιατί γίνεται αυτό?

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 10270_10


Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Jimmy 25/3/2020, 19:38

Εξαρτάται από τις αναλογίες του κάθε κτηρίου. Π.χ. το town hall έχει μόνο 4 studs κενά πίσω, και τα γωνιακά (cafe, emporium, cinema) δεν έχουν καθόλου...
Jimmy
Jimmy
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 394
Τουβλάκια : 4
Join date : 12/10/2019
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 25/3/2020, 19:48

Jimmy έγραψε:Εξαρτάται από τις αναλογίες του κάθε κτηρίου. Π.χ. το town hall έχει μόνο 4 studs κενά πίσω, και τα γωνιακά (cafe, emporium, cinema) δεν έχουν καθόλου...

Οκ απλά τους περισσεύει το plate... σε ευχαριστώ Δημήτρη!!!!
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Jimmy 25/3/2020, 20:00

Τίποτα! Έχω παρατηρήσει ότι αν περισσεύει "πολύ" plate, είναι λίγο δύσκολη η μεταφορά γιατί λυγίζει, το λέω αν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο.
Jimmy
Jimmy
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 394
Τουβλάκια : 4
Join date : 12/10/2019
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 25/3/2020, 20:02

Jimmy έγραψε:Τίποτα! Έχω παρατηρήσει ότι αν περισσεύει "πολύ" plate, είναι λίγο δύσκολη η μεταφορά γιατί λυγίζει, το λέω αν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο.

Καλά κάνεις και μου το λες αν και το σκέφτηκα κι εγώ αυτό... θα δω πως θα το ¨δέσω" και με το υπόλοιπο και αναλόγως θα επιλέξω plate
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Patgeo 27/3/2020, 12:31

mariakala έγραψε:Γιώργο δεν το πιστευωω... Τώρα τα ειδα τα edit... μπήκε σε τόσο κόπο η γυναίκα σου... πολύ λυπάμαι γιατί οι προτάσεις της είναι φοβερές!!!

Δεν πειράζει Μαρία, μάλλον χάθηκε το κείμενο μέσα στο μέγεθος του ποστ. Γι'αυτό σε έκανα και tag, αλλά μέσα στον χαμό, λογικό να παράπεσε. Ίσως έπρεπε να κάνω καινούριο για να φανεί σαν απάντηση.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7529
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 13/4/2020, 20:34

Παιδιά... φτιάχνοντας το expansion με τα modular buildings... μου δημιουργήθηκε η εξής απορία...
Θα πρέπει και αυτό να ενώνεται με technic pins με τον ναό η δεν είναι απαραίτητο?
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Patgeo 13/4/2020, 20:55

Μαρία, εξαρτάται.

Πολλές φορές βολεύει να ενώνεται κάτι με pin, για καλύτερη ευκολία. Από την άλλη, αν δεν έχεις θέμα, μπορείς να το ενώσεις με κάποιο Plate από πάνω, δεδομένου ότι η άκρια που θα ενωθεί έχει συμβατό ύψος, κυρίως για ομοιομορφία του χώρου.

Εγώ κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 στύλ, αλλά πλέον κλείνω προς το Pin, μιας και δεν έχεις να θυμάσαι κάθε φορά που έχεις ένωμα.

Μπορείς να δεις και εδώ για να πάρεις μια ιδέα και να βοηθηθείς περισσότερο.

Φυσικά και μπορείς να προσαρμόσεις το κάθε τι στις δικές σου ανάγκες, μιας και μέχρι τώρα σαν φόρουμ δεν έχουμε υιοθετήσει κάποιο πρότυπο που να ακολουθείται από όλους για μελλοντική συνδεσιμότητα.

Αν προκύψει κάποια στιγμή η δημιουργία κάποιας κοινής κατασκευής μεγάλου μεγέθους, είμαι σίγουρος ότι θα συζητηθεί και το συγκεκριμένο θέμα!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7529
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Jimmy 13/4/2020, 21:07

Αντιθέτως εγώ τα βγάζω τα pins από τα modulars. Δεν ξέρω, με ταλαιπωρούν όταν κάνω μετακινήσεις.
Jimmy
Jimmy
Επιδέξιος τσεκουράς
Επιδέξιος τσεκουράς

Posts : 394
Τουβλάκια : 4
Join date : 12/10/2019
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Mind the Βrick 13/4/2020, 21:09

Θα επανέλθω από βδομάδα καλύτερα με εικόνα να μου πείτε αν αυτό που σκέφτομαι "δουλεύει"
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορίες σχετικές με Μελλοντικά MOC

Δημοσίευση από Patgeo 14/4/2020, 00:11

Δημήτρη, εξαρτάται πιστεύω από την σταθερότητα που θέλεις να επιτύχεις και για το πόσο διάστημα.

Για παράδειγμα, σε μια έκθεση, μπορεί να έχω pins και να μην τα χρησιμοποιήσω αν ξέρω ότι δεν θα μετακινηθεί κάτι, αν όμως ξέρουμε ότι θα έχει παιδιά και θέλουμε μεγαλύτερη σταθερότητα, τότε τα χρησιμοποιώ.

Μαρία, εδώ είμαστε! Wink

Αναμένουμε!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7529
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης