Patgeo's WiP

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 21/12/2020, 11:07

Καλημέρα σε όλους! Εύχομαι να είστε όλοι καλά!

Βρήκα κάποιο χρόνο επιτέλους, και ασχολήθηκα με το τραίνο και πάλι.

Για όσους δεν θυμάστε, θέλω από 7 studs πλάτος, να το κάνω 8, ώστε να μπορέσω να βάλω και εσωτερικό, αλλά και για να γίνει ποιό εύκολη και η κατασκευή του.

Έχω κάνει μέχρι στιγμής 3 μύτες, και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά.

Ο προβληματισμός μου, έχει να κάνει κυρίως με το πόσο "μυτερό" είναι το κανονικό τραίνο, και πόσο φαρδύ καταλήγει. Αρχικά ορίστε κάποιες φωτογραφίες του κανονικού:

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 450-2011

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 450-2012

Ακολουθούν και οι φωτογραφίες από το ψηφιακό μοντέλο. Όλες οι μύτες, έχουν το ίδιο μέγιστο φάρδος, απλά σε αυτή που υπάρχει το τζαμάκι είναι το πως θα φαίνεται αφού θα ενσωματωθεί στο υπόλοιπο τραίνο που θα έχει 8 studs πλάτος, όπου θα δημιουργείται μια μικρή προεξοχή λίγο δεξιά και αριστερά (όπως φαίνεται και στην τέρμα αριστερή φωτογραφία).

Η πρώτη από αριστερά μύτη σε σχέση με τις 2 επόμενες, είναι ότι είναι ποιό πλατιά η μύτη. Επίσης, η μόνη διαφορά στις μύτες χωρίς το τζαμάκι, είναι το πρώτο πλαϊνό κάλυμμα στην βάση, που στην τέρμα δεξιά είναι τραβηγμένο μέσα μισό stud.

Σας παρακαλώ να μην λάβετε υπ'όψιν το μισό inverted stud που προεξέχει στην μύτη ακριβώς, μιας και πρόκειται για αστοχία του μοντέλου.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka14

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka12

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka13

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka15

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka16

Ακολουθούν και κάποιες ακόμα εικόνες με διαφορετική διάταξη, ώστε να γίνουν καλύτερα κατανοητές οι διαφορές.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka18

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka17

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka19

Σας παρακαλώ να μου πείτε την γνώμη σας για το ποιά είναι η καλύτερη επιλογή μέχρι στιγμής, σε σχέση και με τις φωτογραφίες του πραγματικού τραίνου.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Mind the Βrick 21/12/2020, 11:14

Νομιζω το τριτο Γιωργο προτιμω!!! Πολυ ωραια τα φωτα!!!!
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Gunman 21/12/2020, 11:15

Γιώργο αν θεωρήσουμε ότι σχεδιάζεις από το παρμπρίζ και κάτω θεωρώ ότι και οι τρεις επιλογές είναι ''κοντές'' και θα έπρεπε να γίνουν πιο μακρουλές/μυτερές αν θέλεις να πας σύμφωνα με το κανονικό

_________________
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 21139776214_75ebde72fc_o
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 25173931585_0ac8babac5_o  Patgeo's WiP - Σελίδα 6 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Patgeo's WiP - Σελίδα 6 31270308952_256cc40e5e_o Patgeo's WiP - Σελίδα 6 25080547851_fbe5e91d19_o Patgeo's WiP - Σελίδα 6 24987877289_b4fcde50df_o Patgeo's WiP - Σελίδα 6 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Kurtz 21/12/2020, 11:26

Είναι μια αρχή και οι τρεις, αλλά και εγώ με την σειρά μου, νομίζω πως η πρώτη είναι πιο κοντά στο πρωτότυπο, χρειάζεται όμως επιμίκυνση και σίγουρα μεγαλύτερη κλίση και επίσης δεν είμαι πεπεισμένος ότι και τα upside down wedges που έβαλες στο κάτω μέρος χρειάζονται, μιας και στο πρωτότυπο είναι τελίως flat και 'εφάπτεται' με την σιδηροτροχιά.
Kurtz
Kurtz
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 473
Τουβλάκια : 22
Join date : 06/06/2017
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Kurtz 21/12/2020, 11:31

Θα χρησιμοποιούσα σαν βάση αυτό το κομμάτι απο το 4511

https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=45706pb01&idColor=1#T=P&C=1

Σαν ενδεικτικό για αυτό που γράφω με την κλίση
Kurtz
Kurtz
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 473
Τουβλάκια : 22
Join date : 06/06/2017
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από DRAKE 21/12/2020, 13:10

Γιώργο αν θέλεις να είσαι όσο πιο κοντά στο πραγματικό θα πρέπει να γίνει πιο μυτερό , μακρύτερο και με μεγαλύτερη κλίση. Το σχέδιο που έχεις μου
φαίνεται λίγο χοντροκομμένο. Πιστεύω πως το τελείωμα στην μύτη θα πρέπει να είναι σε sloped 2 stud πλάτος. Βρήκα κάποιες φωτό από άλλη γωνία που φαίνεται
πόσο μυτερό είναι το πραγματικό αν δεν τις έχεις ήδη, ίσως σε διευκολύνουν.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 61vncr10
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 14_0310

Εκτός αν αλλάξεις τελείως τεχνική εμπρός και κάνεις μια μίξη αυτού που έχεις κάνει και αυτού εδώ

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 39672011

Το τζαμάκι που έχεις βάλει δεν ταιριάζει πρέπει να είναι σχεδόν ευθεία η κλίση εμπρός. Τα φώτα επίσης νομίζω ότι μοιάζουν περισσότερο με αεραγωγούς
ίσως να τα πας πιο έξω και πιο κάτω.


Με αγάπη στα λέω έτσι, δεν πιστεύω να παρεξηγιέσαι Patgeo's WiP - Σελίδα 6 3165295595

_________________
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Dsc_4510Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Dsc_4610
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 43
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 21/12/2020, 17:32

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση ανταπόκριση καθώς και για τα σχόλιά σας!

mariakala έγραψε:Νομιζω το τριτο Γιωργο προτιμω!!! Πολυ ωραια τα φωτα!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ Μαρία.

Gunman έγραψε:Γιώργο αν θεωρήσουμε ότι σχεδιάζεις από το παρμπρίζ και κάτω θεωρώ ότι και οι τρεις επιλογές είναι ''κοντές'' και θα έπρεπε να γίνουν πιο μακρουλές/μυτερές αν θέλεις να πας σύμφωνα με το κανονικό

Ισχύει αυτό που λες, και γι'αυτό έχω ζοριστεί. Βάση κλίμακας, το μήκος της μηχανής, θα είναι 64 με 65 studs. Η μύτη, μέχρι και το μπαμπρίζ, θα πρέπει να είναι μόνο 8,5 studs. Αυτή τη στιγμή, όλα όσα έχω κάνει, βρίσκονται στα 8studs μήκος. Επίσης, στην προηγούμενη έκδοση που το είχα κάνει, κάτι Ιάπωνες, μου είχαν πει ότι είναι πολύ μακρυά η μύτη, που ήταν στα 10 studs μήκος. Σε κάθε περίπτωση, ψάχνω τον τρόπο να το κάνω να φαίνεται ποιό λεπτό/μυτερό.

Kurtz έγραψε:Είναι μια αρχή και οι τρεις, αλλά και εγώ με την σειρά μου, νομίζω πως η πρώτη είναι πιο κοντά στο πρωτότυπο, χρειάζεται όμως επιμίκυνση και σίγουρα μεγαλύτερη κλίση και επίσης δεν είμαι πεπεισμένος ότι και τα upside down wedges που έβαλες στο κάτω μέρος χρειάζονται, μιας και στο πρωτότυπο είναι τελίως flat και 'εφάπτεται' με την σιδηροτροχιά.

Σ'ευχαριστώ πολύ Κώστα. Σ'αυτό που λες, σχετικά με τα wedges, έχεις ένα δίκιο, και είναι κάτι που το έχω σκεφτεί, αλλά ήθελα να αποδώσω όσο καλύτερα γίνεται την καμπυλότητα που έχει το κάτω μέρος, και να είναι ομαλή σχετικά η μετάβαση για το υπόλοιπο σκέλος, και αυτά τα κομμάτια ήταν ότι ποιό κοντινό μπόρεσα να βρω.

Όσον αφορά το κομμάτι που προτείνεις, το κοίταξα και εκείνο, αλλά δεν μπόρεσα να το αποδώσω με τόση καλή καμπυλότητα. Ίσως το δοκιμάσω και πάλι με κάποια άλλη τεχνική.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, τα ανάποδα wedges τρώνε αρκετό ύψος, οπότε θα προσπαθήσω να το αποτυπώσω κάπως αλλιώς.

DRAKE έγραψε:Γιώργο αν θέλεις να είσαι όσο πιο κοντά στο πραγματικό θα πρέπει να γίνει πιο μυτερό , μακρύτερο και με μεγαλύτερη κλίση. Το σχέδιο που έχεις μου φαίνεται λίγο χοντροκομμένο. Πιστεύω πως το τελείωμα στην μύτη θα πρέπει να είναι σε sloped 2 stud πλάτος. Βρήκα κάποιες φωτό από άλλη γωνία που φαίνεται πόσο μυτερό είναι το πραγματικό αν δεν τις έχεις ήδη, ίσως σε διευκολύνουν.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 61vncr10
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 14_0310

Εκτός αν αλλάξεις τελείως τεχνική εμπρός και κάνεις μια μίξη αυτού που έχεις κάνει και αυτού εδώ

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 39672011

Το τζαμάκι που έχεις βάλει δεν ταιριάζει πρέπει να είναι σχεδόν ευθεία η κλίση εμπρός. Τα φώτα επίσης νομίζω ότι μοιάζουν περισσότερο με αεραγωγούς
ίσως να τα πας πιο έξω και πιο κάτω.

Με αγάπη στα λέω έτσι, δεν πιστεύω να παρεξηγιέσαι Patgeo's WiP - Σελίδα 6 3165295595

Σ'ευχαριστώ πολύ Κυριάκο για όλα τα σχόλια αλλά και για τον κόπο που έκανες να ψάξεις επιπλέον φωτογραφικό υλικό. Εννοείται ότι δεν παρεξηγούμαι, και αυτός είναι και ο λόγος που ήθελα και την γνώμη σας. Wink

Τις έχω και εγώ αυτές τις φωτογραφίες, αλλά έχω μπερδευτεί σε πολλές από αυτές, μιας και το συγκεκριμένο τραίνο έχει μια μύτη σαν οφθαλμαπάτη. Όταν την κοιτάς από μπροστά φαίνεται πολύ κοντή και με μεγάλη κλίση, και από τα πλάγια φαίνεται ποιό μακρουλή και με μικρότερη κλίση.

Όσον αφορά το τζαμάκι, είναι το μόνο καμπυλωτό που βρήκα που να βολεύει κάπως και να έχει και πλάτος 6 studs. Το προηγούμενο που είχα χρησιμοποιήσει, όταν το τραίνο ήταν 7 studs πλατύ, δεν ξέρω κατά πόσο θα ταιριάζει μιας και είναι ποιό μακρύ μεν, αλλά έχει μόνο 4 studs πλάτος. Σκέφτομαι πάντως να το δοκιμάσω για να το δω και οπτικά.

Τέλος, σχετικά με τα φώτα, ίσως δοκιμάσω να αλλάξω κάπως την κλίση. Το πρόβλημά μου μέχρι τώρα είναι ότι από την λεπτοδουλεία που έχει εσωτερικά για να είναι στιβαρό αλλά και σταθερή σαν κατασκευή η μύτη, δεν έχω ελεύθερο χώρο για να μπορέσω να τα βγάλω προς τα έξω και να καλύψω και το κενό που θα μείνει στην άκρη.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και πάλι.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από DRAKE 21/12/2020, 20:13

Γιώργο βρήκα κάποια πράγματα για να σε βοηθήσω, δεν ξέρω τι γνωρίζεις ήδη οπότε θα σου γράψω όλη τη σκέψη μου. Το
πλάτος του κάθε βαγονιού είναι 3,38μ, το ύψος 3,65μ και το μήκος 25μ. Το μήκος των μηχανών εμπρός και πίσω είναι στα 27.35μ
(πηγή εδώ). Εσύ θα το κάνεις 8 stud σε πλάτος οπότε
αναλογικά το μήκος των μηχανών θα είναι στα 65 studs και των βαγονιών στα 59. Το ύψος θα είναι στα 9studs αν βάλουμε
μια plate 1X9 στο ύψος ή 7 και 1/3 βάζοντας bricks το ένα πάνω στο άλλο. Γιατί στα λέω όλα αυτά. Βρήκα αυτές τις φωτογραφίες
από ένα από τα καλύτερα μοντελιστικά καταστήματα που φαίνεται καθαρά και με ακρίβεια η μπροστινή καμπύλη.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 10039210
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 10039211
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 10039410

Oπότε αν βάλεις τις αναλογίες και το μήκος είναι στα 65 stud η καμπύλη ξεκινάει από τα 17 ακριβώς πριν την πόρτα και στα 8 τελειώνει το τζάμι.
Έχει κενό 2 studs και μετά για 4 είναι τα φανάρια. Έχει πάλι κενό για 1 stud και το τελείωμα της μούρης είναι στα 2. Τα έχω σημειώσει με κόκκινο.
Με κίτρινο είναι τα ύψη για να διευκολυνθείς , όπου 7 και 1/3 ενοοώ 7 bricks το ένα πάνω στάλλο και ένα plate.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 10039212

Σε αυτήν την φωτο με κίτρινο είναι το μήκος και έχω σημειώσει πάλι 17 studs για το μήκος, , το πλάτος με πράσινο αρχίζει να γίνεται
αισθητό από τα 8 studs και μετά. Έχει μήκος 7 studs και καταλήγει στην μούρη με μήκος 2 studs. Οπότε αν το πλάτος από εκεί
που ξεκινάει η καμπύλη είναι 8 στην μούρη μπροστά καταλήγει σε 5. Οπότε η μούρη μπροστά θα πρέπει να έχει διαστάσεις 5χ2χ2+1/3.
Aναλογικά και το εμπρός τζάμι έχει πλάτος 5,5studs που δεν υπάρχει οπότε θα μπεί 6. Eπίσης και το μήκος του είναι περίεργο στα 4,5 studs.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 10039213

Ελπίζω να σε βοήθησα να εμπνέυστηκες και να πήρες μια ιδέα πως περίπου το βλέπω εγώ στο καμμένο μυαλό μου...








_________________
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Dsc_4510Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Dsc_4610
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 43
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Gunman 21/12/2020, 20:59

Πω το τερμάτησες Κυριάκο Smile υλικό για μελέτη

_________________
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 21139776214_75ebde72fc_o
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 25173931585_0ac8babac5_o  Patgeo's WiP - Σελίδα 6 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Patgeo's WiP - Σελίδα 6 31270308952_256cc40e5e_o Patgeo's WiP - Σελίδα 6 25080547851_fbe5e91d19_o Patgeo's WiP - Σελίδα 6 24987877289_b4fcde50df_o Patgeo's WiP - Σελίδα 6 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 22/12/2020, 11:26

Κυριάκο, ότι και να πω είναι λίγο! Σ'ευχαριστώ πραγματικά που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς τόσο πολύ και με τόσες πολλές λεπτομέρειες!

Τα συγκεκριμένα στοιχεία τα έχω και εγώ, και τα δουλεύω σε excel πολύ καιρό (γι'αυτό και μέχρι τώρα δεν είχα παρουσιάσει κάποιο μοντέλο), αλλά εννοείται πως είναι πολύ καλύτερα και χρήσιμα ομολογουμένως να βλέπεις όλα αυτά τα στοιχεία πάνω σε μια φωτογραφία, οπότε σ'ευχαριστώ και πάλι που μου τις παρέθεσες! Εγώ έκανα τις μετρήσεις μου από το photoshop, και τα πέρασα πέρα από το excel και σε μια άλλη πλαϊνή φωτογραφία που έχω.

Πάντως, τώρα που τα κοιτάω καλύτερα, βλέπω ότι έβγαλα λανθασμένα την αναλογία ύψους στα 8+2/3, βάση του πλάτους (3380 -> 8 studs, 3650 -> 8+2/3), μιας και έκανα τους υπολογισμούς μου βάσει του μήκους των studs και όχι του ύψους. Οπότε, όπως είπες και εσύ, το ύψος είναι στα 7+1/3! Ευχαριστώ για την επισήμανση!

Όπως βλέπεις, πάνω κάτω το ίδιο καμένο μυαλό έχουμε σε αυτά τα θέματα απ'ότι φαίνεται, οπότε μην ανησυχείς! Μια φρέσκια ματιά βοηθάει πάντα! Wink  

Αυτό που λες και εσύ πάντως, σχετικά με τις διαστάσεις των διαφόρων μερών του τρένου είναι το πρόβλημα. Είναι πολύ περίεργη η κλίμακα που προκύπτει, και γι'αυτό πέρα από την μύτη δυσκολεύομαι να βρω και το κατάλληλο τζάμι.

Edit: Απ'ότι βλέπω και σε αυτή την κλίμακα (με αυτό το ύψος), πάλι δεν θα χωρούν οι φιγούρες... Θα είναι λίγο γίγαντες, αλλά τι να κάνουμε... Smile
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Kurtz 22/12/2020, 21:38

Patgeo έγραψε:Αυτό που λες και εσύ πάντως, σχετικά με τις διαστάσεις των διαφόρων μερών του τρένου είναι το πρόβλημα. Είναι πολύ περίεργη η κλίμακα που προκύπτει, και γι'αυτό πέρα από την μύτη δυσκολεύομαι να βρω και το κατάλληλο τζάμι.

Edit: Απ'ότι βλέπω και σε αυτή την κλίμακα (με αυτό το ύψος), πάλι δεν θα χωρούν οι φιγούρες... Θα είναι λίγο γίγαντες, αλλά τι να κάνουμε... Smile

Ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι η κλίμακα, μιας και εν πολλοίς θα καθορίσει και το συνολικό μέγεθος των βαγονιών.
Γνώμη μου, αν είναι μονο για display και όχι να πρέπει να κολλάει κάπου (σε κάποιο διόραμα) τότε go nuts και ας μην χωράνε τα mini fingers.
Κάποιες θυσίες είναι απαραίτητες αναγκαστικά...
Kurtz
Kurtz
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 473
Τουβλάκια : 22
Join date : 06/06/2017
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 23/12/2020, 10:57

Έτσι είναι Κώστα!

Εντάξει, το ιδανικό είναι να μπορώ να το βάζω να κόβει βόλτες στο σπίτι, αλλά και να το φέρνω και σε εκθέσεις! Μέσα θα χωράνε οι φιγούρες καθιστές, αλλά από την πόρτα, δύσκολα...

Πολλοί που διαβάζω λένε ότι η σωστή κλίμακα των τραίνων, θα πρέπει να είναι 10 studs πλάτος, βάσει και της κλίμακας των γραμμών, αλλά σίγουρα δεν θα κινείται άνετα στις υπάρχουσες γραμμές, πέρα του ότι θα είναι τεράστιο σε μήκος, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ θα το προχωρήσω με 8 studs πλάτος και ότι προκύψει! Smile
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 22/1/2021, 21:08

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα, κατάφερα να ολοκληρώσω την νέα έκδοση του ρύγχους και θα ήθελα την γνώμη σας.

Επίσης, ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κυριάκο, που έκατσε και μου έκανε τις φωτογραφίες με τις διάφορες μετρήσεις, που ήταν πολύ χρήσιμες για την διαμόρφωση του ρύγχους μέχρι αυτή τη στιγμή.

Το χρώμα, αντί για λευκό το έκανα γκρι προς το παρόν, μιας και έτσι αναδεικνύονται καλύτερα όλα τα σχετικά στοιχεία, και το τελικό αποτέλεσμα, θα είναι λευκό.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka20

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka21

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka22

Στην ουσία, πλέον το τραίνο είναι ποιό κοντό και ποιό φαρδύ (8 studs) και αποδίδεται ακριβέστερα η κλίμακα του πραγματικού.

το μόνο σημείο που έχω έναν ενδοιασμό, είναι στο τέλος της καμπύλης, δεξιά και αριστερά από το τζάμι, όπου θα συνεχίζει η καμπυλότητα της οροφής και της υπόλοιπης αμαξοστοιχίας.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Mind the Βrick 23/1/2021, 19:06

Γιωργο πιο απο τα 2 σε απασχολει το πρασινο η το κοκκινο?

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka10
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 23/1/2021, 21:00

Το πράσινο Μαρία, και η μετάβασή του στα επόμενα. Έκανα κάποιες μικροδιορθώσεις, αλλά ακόμα δεν κατέληξα σε κάτι οριστικό. Θα το κοιτάξω και αύριο και θα επανέλθω!
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Kurtz 23/1/2021, 22:01

Eμφανής η βελτίωση, υπάρχουν σημεία που κλωτσάνε αλλα συνολικά θα έλεγα ότι είναι αρκετά κοντά στον μεγάλο του αδερφό. Τώρα σχετικα με το κομμάτι στον πράσινο κύκλο, είχα και εγώ το ίδιο προβλημα στο Intercity. Η καμπυλότητα της οροφής όταν προσεγγίζει το μπροστινό μέρος είναι ένα θέμα πως θα γίνει, αλλά στην τελική αυτα που 'κλωτσάνε' δεν χαλάνε την συνολική εικόνα, τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια. Θα πρότεινα να συνεχίσεις το χτίσιμο προς τα πίσωκαι σε δεύτερο χρόνο, τσεκάρεις ξανα εκείνο το σημείο, έχοντας όμως την τελική εικόνα, μιας και έχει σημασία και η καμπυλότητα που θα επιλέξεις και για το υπόλοιπο της οροφής της μηχανής.
Kurtz
Kurtz
Μαχητής των Δασών
Μαχητής των Δασών

Posts : 473
Τουβλάκια : 22
Join date : 06/06/2017
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 23/1/2021, 23:00

Σ'ευχαριστώ πολύ Κώστα για τα σχόλια!

Όντως, εκείνο είναι το ποιο ιδιαίτερο στοιχείο για την μετάβαση στην κύρια καμπυλότητα.

Προς το παρόν το συνεχίζω την κατασκευή για να δω πως θα κάτσει όλο μαζί και αντίστοιχα να προβώ σε τυχόν διορθώσεις.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 24/1/2021, 19:09

Με μεγάλη χαρά, μπορώ να πω ότι η αναδημιουργία του τραίνου, στέφθηκε με επιτυχία!

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka23

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka25

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka26

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka27

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka28

H αλήθεια είναι ότι μου βγήκε 4 studs ποιό μικρό (σε μήκος) απ'ότι θα έπρεπε να βγει αναλογικά βάσει κλίμακας, αλλά δεν ξέρω που αλλού να προσθέσω μήκος (αρχικά ήταν 6 studs ποιο κοντό και πρόσθεσα 1 stud στο τέλος και ένα στην αρχή μετά την μπροστινή πόρτα).

Πλέον, η κάθε μηχανή περιέχει 2 μηχανισμούς κίνησης, με 2 ir receiver και 2 μπαταρίες, ώστε να είναι απρόσκοπτη η κίνηση του τραίνου, και να υπάρχει χώρος στα βαγόνια ώστε να υπάρχει διαμορφωμένο εσωτερικό!

Κάθε σχόλιο καλοδεχούμενο! Very Happy
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Gunman 24/1/2021, 20:16

Πολύ ωραία συνέχεια Γιώργο, εμένα κάτι που μου κάθεται περίεργα είναι το angled 2x4 curved slope (κοκκινο) αν και δεν έχω δουλέψει τρένα και δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει αλλιώς.
απλά γνώμη από έναν άσχετο με τρένα,, my 2 cents

_________________
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 21139776214_75ebde72fc_o
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 25173931585_0ac8babac5_o  Patgeo's WiP - Σελίδα 6 24567079523_8b9f8f1c2d_o  Patgeo's WiP - Σελίδα 6 31270308952_256cc40e5e_o Patgeo's WiP - Σελίδα 6 25080547851_fbe5e91d19_o Patgeo's WiP - Σελίδα 6 24987877289_b4fcde50df_o Patgeo's WiP - Σελίδα 6 24546692893_a8c55498c8_o


flickR
Gunman
Gunman
Administrator
Administrator

Posts : 7168
Τουβλάκια : 1486
Join date : 03/06/2015
Age : 36
Location : Θεσσαλονίκη

http://www.thebrick.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 25/1/2021, 17:06

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τα σχόλιά σου.

Αυτά τα 2 σημεία (πράσινο και κόκκινο) είναι που δουλεύω αυτή τη στιγμή και μα κανονικά κομμάτια, για να δω αν υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης.

Το αν είναι κάποιος σχετικός με τα τρένα, ή όχι, δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο πιστεύω στην προκειμένη περίπτωση, μιας και ψάχνω λύσεις για την καμπυλότητα της επιφάνειας που θέλω να δημιουργήσω, και γι'αυτό κάθε άποψη/γνώμη είναι καλοδεχούμενη (πάντα και σε κάθε περίπτωση).

Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Smile

edit: Ασχολήθηκα σήμερα όσο μπόρεσα, για να βελτιώσω το πλαϊνό της μύτης, όπου γίνεται η αλλαγή της καμπύλης. Είχα αρκετή πρόοδο, αλλά θα ήθελα και την άποψή σας. Η καμπύλη πλέον, πιστεύω ότι έχει καλύτερη ομαλότητα και μετάβαση σε σχέση με πριν, παρά τα όποια μικρά κενά δημιουργούνται, τα οποία δεν έχω βρεί τρόπο για να τα γεμίσω. Η διαφορά, μπορεί να φανεί και από την φωτογραφία της πρόσοψης, όπου αριστερά είναι το αναδιαμορφωμένο κομμάτι, και δεξιά το προηγούμενο.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka29

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka30

Τώρα, μένει να βελτιωθεί και το κάλυμμα από τις μπροστινές ρόδες.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από DRAKE 25/1/2021, 21:20

Γιώργο πολύ ωραίο φαίνεται.Δεν πρόλαβα να σου απαντήσω για τα προηγούμενα αλλά θα σου έλεγα να κάνεις ακριβώς αυτό και ας έχει λίγο κενό, το
όλο σύνολο φαίνεται καλύτερο. Η καμπύλη θα δείξει καλύτερα πιστεύω αν μειώσεις την κλίση , δηλ. αν αλλάξεις εκείνο το inverted slope 1x3 σε 1x4 ή αν
αλλάξεις τελείως την κατασκευή εκείνου του σημείου και βάλεις inverted slope 75' 2x1x3 και αφαιρέσεις εκείνο το άσπρο Slope Curved 2 x 1 x 1 1/3 with Recessed Stud
έτσι ώστε η κλίση να ακολουθεί το τζάμι και να γίνει πιο ευθεία πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο το πραγματικό.

_________________
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Dsc_4510Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Dsc_4610
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 43
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 26/1/2021, 17:33

Σ'ευχαριστώ πολύ @DRAKE, τα κοιτάω τώρα που βρήκα χρόνο στο σπίτι.

Δυστυχώς, inverted slope 1x4 δεν έχει βγάλει ακόμα η Εταιρεία, αν και όντως θα βόλευε.

Το Slope Curved 2 x 1 x 1 1/3 with Recessed Stud, το έχω για να υπάρχει μια καμπυλότητα σε σχέση με το wedge brick Που υπάρχει από μπροστά.

Tέλος, η πρότασή σου για το inverted slope 75' 2x1x3 είναι η ποιό σωστή λύση, αλλά μετά δεν έχω δυνατότητα να συνδέσω τα 2 από τα 3 curved slope 1x2 με την υπόλοιπη κατασκευή, χωρίς την χρήση κόλας... Razz

Τα κενά που δημιουργούνται στην κατασκευή, είναι πάντως πάλι πάνω κάτω τα ίδια.

Στην παρακάτω φωτογραφία, στην μέση, είναι η λύση με το inverted slope 75' 2x1x3. Αριστερά είναι η προηγούμενη λύση, και δεξιά, ακόμα ένας πειραματισμός, ο οποίος είναι έτσι και έτσι και με περισσότερα κενά απ'ότι βλέπω.

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka32

edit: άλλαξα και τα πλαϊνά καλύμματα από τους μπροστινούς τροχούς και έκανα 2 εκδώσεις:

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka33

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka34

@mariakala, πως σου φαίνονται τώρα; Ταγκάρω εσένα, μιας και ήσουν η μόνη που μου το πρότεινε.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Mind the Βrick 26/1/2021, 18:50

Σαφώς καλύτερα μου αρέσει η πάνω εκδοχή! Πήραν σχήμα και όγκο!
Mind the Βrick
Mind the Βrick
Σιωπηλός ninja
Σιωπηλός ninja

Posts : 1297
Τουβλάκια : 15
Join date : 18/02/2019
Age : 44
Location : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από Patgeo 26/1/2021, 18:55

Ευχαριστώ πολύ Μαρία! Και εγώ προς τα εκεί τείνω, μιας και η άλλη εκδοχή αφήνει κάποια κενά.
Patgeo
Patgeo
Administrator
Administrator

Posts : 7536
Τουβλάκια : 754
Join date : 01/07/2015
Age : 38
Location : Kavala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Empty Απ: Patgeo's WiP

Δημοσίευση από DRAKE 26/1/2021, 19:23

Στο έκανα με σχέδιο για να το καταλάβεις καλύτερα, βάλε ένα 1χ4 ή μεγαλύτερο plate στο πρασινο σημείο και βγάλε αυτό που έχω
σημειώσει με κόκκινο, έτσι ώστε η κλίση να γίνει πιό ομαλή .

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka10

Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Shinka11

_________________
Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Dsc_4510Patgeo's WiP - Σελίδα 6 Dsc_4610
DRAKE
DRAKE
Μεγάλος εξορκιστής
Μεγάλος εξορκιστής

Posts : 858
Τουβλάκια : 32
Join date : 04/08/2017
Age : 43
Location : Salonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης